Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Alaskański metan pozostaje w glebie

Rekomendowane odpowiedzi

Zebrane przez NASA dane wskazują, że pomimo znacznego wzrostu temperatur na Alasce nie doszło do zwiększenia uwalniania metanu z gleby. To bardzo dobra wiadomość, gdyż metan jest znacznie silniejszym gazem niż dwutlenek węgla, a z niektórych miejsc na Syberii zaczęły się uwalniać duże ilości tego gazu.

Alaska zajmuje około 1% światowej powierzchni lądów, a roczna emisja metanu z niej wynosi około 1%. To oznacza, że półwysep mieści się w średniej światowej. „To oznacza, że z gruntu nie wydostają się jeszcze duże ilości metanu” cieszy się profesor Rachel Chang z kanadyjskiego Dalhousie University. Radość studzi jednak Charles Miller z Jet Propulsion Laboratory, który jest głównym naukowcem projektu CARVE, w ramach którego prowadzono badania. „Dane z pojedynczego 2012 roku nie wykluczają, że w przyszłości może dojść do przyspieszenia uwalniania metanu”, mówi.

Specjaliści szacują, że w arktycznej wiecznej zmarzlinie zamknięte jest ponad dwukrotnie więcej węgla niż znajduje się go obecnie w atmosferze. Materia organiczna zamknięta w wiecznej zmarzlinie nie rozkłada się i nie uwalnia węgla do atmosfery. Jednak w miarę, jak Arktyka ogrzewa się, zmarzlina się rozpuszcza, dochodzi do rozkładu materii organicznej i uwolnienia metanu oraz dwutlenku węgla do atmosfery. Jeśli proces taki będzie zachodził szybko, może to znacząco wpłynąć na klimat.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...