Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zmiany w zachowaniu po uczeniu w czasie snu

Rekomendowane odpowiedzi

Warunkowanie w czasie snu wywołuje zmiany zachowania na jawie. Naukowcy z Instytutu Nauki Weizmanna wystawiali śpiących ochotników na działanie par zapachów: papierosów i zbuków lub ryb. Później prosili, by badani odnotowali liczbę papierosów wypalonych w następnym tygodniu. Okazało się, że doszło do znaczących spadków.

W eksperymencie wzięło udział 66 palaczy, którzy chcieli zerwać z nałogiem. Po wypełnieniu kwestionariusza dotyczącego palenia grupa eksperymentalna spędziła noc w laboratorium snu. Na określonych etapach snu ochotników wystawiano na oddziaływanie zapachu papierosów i smrodu (bodźce aplikowano tuż po sobie). Choć rankiem nie przypominali sobie wąchania czegokolwiek, w tygodniu palili o wiele mniej niż osoby, które przechodziły ekspozycję na jawie lub ci, którzy śpiąc, stykali się z podawanymi w losowych momentach niepowiązanymi woniami.

Izraelczycy ustalili, że grupa z najlepszymi wynikami (30% spadkiem liczby wypalanych papierosów) składała się z ludzi, u których ekspozycję zastosowano na etapie 2. snu NREM.

Dr Anat Arzi i prof. Noam Sobel uważają, że wykorzystanie warunkowania węchowego w terapii uzależnień ma przyszłość ze względu na powiązania odpowiedniego ośrodka nagrody z rejonami przetwarzającymi bodźce zapachowe. Część z nich pozostaje aktywna w czasie snu.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...