Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Jabłka z sokiem a la napój gazowany

Rekomendowane odpowiedzi

Po kilku latach prac naukowcy ze szwajcarskiej firmy ogrodniczej Lubera wyhodowali nową odmianę jabłek Paradis Sparkling. Kęs owocu wywołuje w ustach podobne wrażenia, co napoje gazowane. Efekt występuje wyłącznie przy gryzieniu, wyciśnięty sok wcale bowiem nie musuje.

Po kilku próbach ulepszenia jabłka, w wyniku skrzyżowania odmian Resi i Pirouette wreszcie udało się uzyskać właściwe natężenie "musowania" soku.

Pierwsze egzemplarze można już zamawiać za pośrednictwem brytyjskiej witryny Lubery. Dwuletnie drzewka w donicy kosztują 34,4 GPB, czyli ok. 55 dol. Firma podbija zainteresowanie, podkreślając, że właściwa sprzedaż rozpocznie się dopiero wiosną przyszłego roku, a teraz klientom oferuje się pulę ok. 100 sadzonek.

Jak opowiada Robert Maierhofer, kierownik produkcji w Luberze, jabłko ma delikatną teksturę, ale wystarczy odgryźć większy kęs, by otwierające się w ustach duże komórki [miąższu] uwolniły dużo cierpko-słodkiego soku, dając wrażenie musowania. Sam sok nie musuje. Jeśli się go wyciśnie, nic się z nim nie dzieje. To tylko wrażenie powstające w ustach.

Ze strony Lubery można się dowiedzieć, że wszystko zaczęło się we wrześniu 2006 r. Właściwe drzewko, którego owoce nie prezentowały się najlepiej, prawie ominięto, sytuację uratowała jednak intuicja jednego z pracowników. Spróbowawszy owocu, sporządził on następującą notatkę: kwaśne, słodkie i cierpkie. Tabletka musująca, naprawdę unikatowa tekstura.

Choć to się rzadko zdarza w hodowli, już rok później odmianie nadano nazwę. Wystarczyło, że Tomi Hungerbühler wgryzł się w jabłko nr 85, by ochrzcił kultywar mianem "Sparkling".

Choć twórcy nie szczędzą nowej odmianie pochwał, mają także świadomość jej negatywnych cech. W tym samym roku na tym samym drzewku mogą się bowiem pojawić jabłka różnego kształtu i wielkości. Są one także charakterystycznie zabarwione: na czerwonym, nie zawsze intensywnym, tle występują nieregularnie rozmieszczone paski. Poza tym zamiast jednego okresu zbiorów występują 3-4 "jabłkobrania" rocznie.

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...