Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Bakteria z jelita komarów atakuje komary, wirusa dengi i zarodźce malarii

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w przypadku ludzi, w przewodzie pokarmowym owadów występują liczne bakterie. Mikrobiom jelita wpływa zaś na zdolność transmitowania przez nie chorób. Ostatnio naukowcy z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa ustalili, że bakteria wyizolowana z przewodu pokarmowego Aedes aegypti może zmniejszyć liczbę komarów zarażonych zarodźcami malarii i wirusami dengi.

Zespół George'a Dimopoulosa zauważył także, że w laboratorium wspomniana bakteria hamuje rozwój patogenów oraz skraca życie komarów, które je przenoszą.

W ramach wcześniejszych badań Amerykanie wyizolowali z przewodu pokarmowego A. aegypti Csp_P - przedstawiciela rodzaju Chromobacterium. Obecnie zajęto się jego wpływem na komary i patogeny. Uzyskane wyniki sugerują, że Csp_P pomaga zwalczać malarię i dengę na kilku poziomach.

Autorzy publikacji z PLoS Pathogens dodali Csp_P do słodzonej wody, którą żywiły się komary. Okazało się, że bakteria nie tylko szybko kolonizowała jelita A. aegypti i Anopheles gambiae (pierwszy z komarów jest wektorem dengi, a drugi malarii), ale i zmniejszała ich podatność na zarażenie zarodźcami sierpowymi (Plasmodium falciparum) lub wirusem dengi. Stwierdzono też, że nawet bez kolonizacji przewodu pokarmowego sama ekspozycja na Csp_P za pośrednictwem pokarmu i wody wystarczyła, by skrócić życie dorosłych osobników i larw obu gatunków.

Sprawdzając, czy Csp_P może oddziaływać na patogeny bezpośrednio, zespół zauważył, że prawdopodobnie dzięki produkcji toksycznych metabolitów bakteria hamuje wzrost pierwotniaka na różnych etapach cyklu rozwojowego i ogranicza zakaźność wirusa dengi. Co istotne, Csp_P hamuje również wzrost wielu bakterii.

Akademicy mają nadzieję, że metabolity Csp_P uda się wykorzystać przy projektowaniu nowych leków na malarię i dengę.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...