Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
Ludwik

Konflikty w Rosji

Recommended Posts

Współczesna Sytuacja w Rosji (17.10.2014)

 

opisana przez BSN (pseudinim rosyjskiego autora)

 

Tłumaczenie Ludwika Kowalskiego

 

http://ludkow.info/byt

 

1) Moje tłumaczenie artykułu BSN (z rosyjskiego na angielski) jest na stronie:

 

http://pages.csam.montclair.edu/~kowalski/bsn.html

 

2) Dlaczego przetłumaczylem ten artykuł? Bo wiem, że obecna sytuacja polityczna w Rosji nie jest jasna, i że opis jej, przez rossyjskiego patriote, zainteresuje wielu ludzi.

Podziel sie powyzszym linkiem z innymi.

 

3) Punkt 4 (poniżej) jest tylko dla tych kto chce wiedziec w jaki sposob dowiedzialem sie o tym ciekawym artykule.

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

 

4) 12 października 2014 zarejestrowałem sie rosyjskiej stronie: <http://mirbudushego.ru/forum>, dzielac sie odnosnikiem do mojego zyciorysu.

 

Odpowiadając na ten post, BSN (administrator forum), napisał: "stalinowskie represje, które opisujesz, należą do odległej przeszłości. Czy nie uważasz że nacisk na represje, i porównanie stalinizmu z nazizmem, były (i nadal są) używane przez amerykanskich imperialistow do oczerniania ZSRR, a następnie Rosji? Polityka tego kraju sprowadza sie do szerzenia nowego swiatowego systemu totalitarnego. Dlaczego jakas polityka Stalina, lub błędy innych radzieckich przywódców, maja dyskredytować ideę budowania sprawiedliwego społeczeństwa? Dlaczego maja one uzasadnić popieranie kapitalizmu przez światową zdemoralizowana oligarchie? "

 

Oto moja odpowiedz:

"Tak, Ameryce też jest daleko do ideału. Tak, politycy wszystkich krajów posluguja sie okropnymi wydarzeniami do promowania swoich interesów. Stalinizm został stworzony na podstawie teorii Marksa, według którego dyktatura proletariatu jest jedyna droga do zbudowania lepszego swiata. Moi rodzice wierzyli w te ideologie. Ale sowiecka rzeczywispsc jej nie podtwierdzila. Badania sowieckiej rzeczywistości powinne byc prowadzone, by uniknąć powtórzenia podobnych katastrof.

 

BSN odpowiedział:

"Główną przyczyną upadku Związku Radzieckiego była zdrada naszej elity, manipulowanej przez Stany Zjednoczone. Zdemoralizowani demagogicznymi sloganami o wolności i demokracji, ludzie ci postanowili zaprzestać budowania sprawiedliwego społeczeństwa i żyć wygodnie w niesprawiedliwym społeczeństwie, wyzyskujac innych. Błąd Marksa byl w tym ze wierzył, iż zmiany w systemie gospodarczym automatycznie zmienia ludzka swiadomosc. Rzeczywistosc temu zaprzeczyla; zmiana systemu gospodarczego musi byc poprzedzona zmianami w ludzkiej świadomości. Podstawowym pragnieniem większości ludzi (w krajach socjalistycznych, i na zachodzie) jest komfort materialny, gry i inne rozrywki. Budowanie sprawiedliwego społeczeństwa wymaga zmiany tej sytuacji. Co o tym myślisz? Czy zgadzasz się z tym że walka o lepszy swiat powinna byc kierowana ideologia podobna do marksizmu, ale zmodyfikowane, uwzgedniajac sowieckie błędy?"

 

Moja natychmiastowa odpowiedź była krótka; Napisałem: "Tak zgadzam się, ale ja nie jestem socjologiem. Kto dzis rozwija taką teorię w Federacji Rosyjskiej?"

 

Odpowiedź BSN była również krótka:

 

"Patrz, na przykład, ====> http://mirbudushego.ru/koncepciya/index.htm"

 

Do czego prowadzi ten odnosnik?: Do 23 artykułów (wszystkie w języku rosyjskim), na publicznym forum administrowanym przez BSN. Pierwsze 22 artykuły poswiecone sa psychologii, socjologii i historii; Ostatni artykol (prawdopodobnie unikalny?) opisuje współczesna sytuacje polityczna w Rosji. Niestety, BSN nie odpowiedział na moją propozycję, aby omówić ostatni artykuł prywatnie, za pomoca e-mail. Czekalem kilka dni a potem przetłumaczyłem jego artykuł na angielski. Oto link do tego tlumaczenia:

 

http://pages.csam.montclair.edu/~kowalski/bsn.html

 

Dlaczego przetlumaczylem ten artykol? Bo wiem, że zainteresuje on moich kolegow universyteckich, i studentow.

.

Ludwik Kowalski ===> http://ludkow.info/byt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podstawowym pragnieniem większości ludzi (w krajach socjalistycznych, i na zachodzie) jest komfort materialny, gry i inne rozrywki. Budowanie sprawiedliwego społeczeństwa wymaga zmiany tej sytuacji. 

 

Jak dobrze że znaleziono przyczynę niepowodzenia. Idea słuszna tylko społeczeństwo niewłaściwe. Ile milionów ludzi tym razem będzie musiało umrzeć zanim się okaże, że indukowanie altruizmu nie działa ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rosja nigdy niczemu niewinna. Klapki na oczach i nie ma co im tłumaczyć. Oni mają swoją historię, a reszta świata swoją.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...