Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zakończono ważne testy instrumentów Teleskopu Webba

Rekomendowane odpowiedzi

NASA zakończyła testy najważniejszego elementu Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba. The Integrated Science Instrument Module (ISIM), zawierający liczne instrumenty badawcze, został wyciągnięty z komory próżniowej. Spędził tam 116 dni w temperaturze 40 kelwinów (-233 stopnie Celsjusza). Podczas przebywania w komorze ISIM był monitorowany 24 godziny na dobę przez zespół inżynierów i techników.

Teleskop zostanie umieszczony w punkcie libracyjnym L2. Panują tam ekstremalne warunki. Serce Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba, zwane ISIM, to bardzo ważna jego część. To z niej będą pochodziły wszystkie obrazy wykonane przez Webba - wyjaśnia Mike Drury, odpowiedzialny za testy i integrację ISIM z teleskopem. Dlatego też urządzenia poddano tak rygorystycznym testom.

Badania przeprowadzono w Goddard Space Flight Center w specjalnej komorze symulującej warunki panujące w przestrzeni kosmicznej. Cylindryczna Space Environment Simulator ma ponad 12 metrów wysokości i ponad 8 metrów średnicy. Do stworzenia próżni są tam wykorzystywane pompy, a temperatura obniżana jest za pomocą ciekłego azotu i helu.

Prowadziliśmy te testy po to, by przekonać się, czy po schłodzeniu cztery elementy ISIM wciąż będą znajdowały się w precyzyjnie dobranym położeniu, w jakim zostały umieszczone. To warunek konieczny, by teleskop właściwie przechwytywał światło z gwiazd i galaktyk. Proces chłodzenia będzie największym obciążeniem, jakiemu zostanie poddany teleskop. Gdy cała jego struktura będzie chłodzona z temperatury pokojowej do temperatury panującej w przestrzeni kosmicznej, obciążenia związane z kurczeniem się materiału będą większe, niż obciążenia spowodowane wibracjami podczas startu rakiety, która wyniesie go w przestrzeń kosmiczną - mówi Paul Geithner, wicedyrektor odpowiedzialny za całość prac nad Teleskopem.

Każdy etap testu był niezwykłym przedsięwzięciem. Od opuszczania kilkutonowego ISIS do komory, poprzez chłodzenie, całodobowy nadzór, po ogrzewanie komory i późniejsze testy połączeń elektrycznych. W tym roku pogoda nam bardzo sprzyjała. Gdy jest brzydka, pada, jest wilgotno mogą pojawić się problemy z komorą. Co prawda na początku testu mieliśmy kilka burz, a uderzenie pioruna spowodowało wyłączenie całego systemu na około 30 minut, ale od tamtej pory mieliśmy wspaniałą pogodę - mówi Ray Lundquist, główny inżynier systemów ISIM.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...