Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Bezkrwawe badania krwi

Recommended Posts

W Japonii powstała technologia, która pozwala badać skład krwi bez potrzeby pobierania jej próbek. Umożliwia ona m.in. bieżące monitorowanie stanu pacjenta.

Nowa technologia została opracowana przez japoński Narodowy Instytut Zaawansowanej Nauki i Technologii Przemysłowej oraz Fuji Electric. Prototypowe urządzenie monitorujące zostało zaprezentowane podczas zakończonych niedawno targów InterOpto 2014.

Uczestnicy targów mieli okazję zobaczyć przenośny spektrometr o wysokiej czułości, który wykorzystuje światło w bliskiej podczerwieni do zajrzenia w głąb organizmu. Instrument jest w stanie wykryć zmiany w świetle przechodzącym przez ludzkie ciało. Pozwala zatem np. na ciągłe badanie zmian zawartości tłuszczu we krwi. Twórcy spektrometru mówią, że w przyszłości, stosowany w domu może zapobiec chorobom związanym z niezdrowym trybem życia.

Gdy do obserwowania procesów w żywym organizmie używa się światła, pomiary światła przechodzącego przez organizm dają znacznie więcej informacji, niż światła odbitego. Jednak pojawia się tu pewien istotny problem. Światło wnikające w tkankę jest błyskawicznie tłumione i wychodzi z niej niezwykle słabe. Dlatego też tradycyjne metody pomiarowe nie mogły go wykorzystać do badania tych tkanek, które znajdują się ruchu. Japończycy opracowali nową metodę, która pozwala na zbieranie światła przechodzącego przez organizm ze znacznie większego obszaru niż tylko z oświetlonego fragmentu. To pozwoliło na szybkie analizy spektrum światła przechodzącego przez żywy organizm. Ich metoda jest 1000-krotnie bardziej czuła od konwencjonalnych metod badawczych.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...