Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zęby wydr morskich pomagają zrozumieć ewolucję człowieka

Rekomendowane odpowiedzi

Grupa badaczy z USA, Niemiec i Kuwejtu odkryła, że szkliwo zębów wydr morskich jest około 2,5-krotnie mocniejsze niż szkliwo ludzkich zębów. Badaczami nie kierowała sama tylko chęć wyjaśnienia, dlaczego wydry są w stanie kruszyć zębami skorupiaki, ale chcieli zebrać informacje na temat... ewolucji człowieka.

Naukowcy zebrali zęby martwych wydr i miażdżyli je, mierząc siłę potrzebną do zniszczenia zęba. Dzięki temu dowiedzieli się, że zęby wydr wytrzymują nacisk 2,5-krotnie większy niż zęby ludzkie. Gdy przyjrzeli się im pod mikroskopem zauważyli, że szkliwo wydr składa się z 19 warstw na każdy milimetr grubości. U człowieka jest to 14 warstw. Warstwy te są zbudowane w żelu bogatego w proteiny. Jego zadaniem jest niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się pęknięć. Uczeni odkryli też, że u wydr wzór ułożenia warstw chroniących zęby jest bardziej kolisty niż u ludzi.

Odkrycie dotyczące zębów wydr jest interesujące dla antropologów. Jeden z naszych przodków, Paranthropus boisei, który żył 2,3-1,2 miliona lat temu miał na zębach tyle samo warstw ochronnych co współczesne wydry. To z kolei sugeruje, że za pomocą zębów kruszył równie twarde przedmioty. Dzięki wynikom tych badań antropolodzy mogą lepiej zrozumieć dietę P. boisei. Ponadto, jak widzimy, w wyniku ewolucji zęby ludzkie stały się wyraźnie słabsze.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...