Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Skorygowali datę końca greckiej epoki brązu

Rekomendowane odpowiedzi

Koniec kultury egejskiej i greckiej epoki brązu mógł nastąpić 70-100 lat wcześniej niż się obecnie sądzi. Podręczniki podają, że zmierzch epoki brązu na ziemiach greckich nastąpił około 1025 roku przed naszą erą. Data ta została skorygowana właśnie przez archeologów z University of Bimingham, którzy na podstawie kości zwierząt, szczątków roślinnych i pozostałości budynków z Assiros na północy Grecji ocenili, że należy ją przesunąć być może nawet o cały wiek wstecz. W poprawieniu danych archeologom pomagali uczeni z University of Oxford i Akademie der Wissenschaften Heidelberg, którzy wykorzystali nowoczesne metody statystyczne i na ich podstawie stwierdzili, że nowe szacunki zostały wykonane z dokładnością rzędu 95,4%.

Do niedawna chronologia późnych okresów greckiej epoki brązu była całkowicie oparta o daty z Egiptu i Bliskiego Wschodu oraz o datowanie przedmiotów takich jak minojska i mykeńska ceramika czy egipskie skarabeusze. Jeśli jednak zaakceptujemy dane z datowania radiowęglowego – a nie ma powodu, by ich nie akceptować – to musimy przemyśleć długą sekwencję dat pomiędzy połową XIV a początkiem XI wieku przed Chrystusem - mówi doktor Ken Wardle z University of Birmingham.

To bardzo istotna korekta i jest ważna nie tylko dla historii Grecji, ale dla całego kontekstu Śródziemiomorza. Wpływa ona na zrozumienie związków pomiędzy różnymi obszarami, w tym – będących przedmiotem gorących sporów – osadnictwa w Izraelu i Hiszpanii.

Warto tutaj zauważyć, że przesunięcie datowania końca greckiej epoki brązu o około 100 lat zgadza się z propozycją naukowców z University of Chicago, którzy przed kilkoma miesiącami stwierdzili, że Stela Burzy opisuje pogodę po wybuchu Thery (Santorini), a zatem chronologię Egiptu również należy skorygować o kilkadziesiąt lat.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...