Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Plejstoceńska sztuka kwitła po obu stronach Eurazji

Rekomendowane odpowiedzi

W pobliżu miasta Maros w Celebesie Południowym zidentyfikowano jaskiniowe malowidła naścienne, z których najstarsze mają co najmniej 40 tysięcy lat.

Archeologów od dawna zastanawiał fakt, że w Europie ok. 35-40 tys. lat temu pojawiło się dużo dzieł sztuki, włączając w to sztukę naścienną (malowidła, rysunki i rzeźby na powierzchniach skalnych) oraz przenośną (np. figurki), a w innych rejonach, zwłaszcza wzdłuż wczesnych tras migracji w południowo-wschodniej Azji czy na Dalekim Wschodzie, w tym Australii i Wallacei, gdzie ludzie osiedlili się do 50 tys. lat temu, prawie niczego nie znaleziono.

Teraz się to zmieniło. Dr Maxime Aubert z Griffith University datował metodą uranowo-torową nacieki grzybkowe związane z 12 wizerunkami ludzkich dłoni i 2 przedstawieniami zwierząt z 7 stanowisk jaskiniowych z okolic Maros. W ten sposób autorzy artykułu z pisma Nature wykazali, że wiek dzieł sztuki z Celebes jest porównywalny z wiekiem sztuki europejskiej. Minimalny wiek zarysu dłoni wynosi 39.900 lat, co czyni go najstarszym odciskiem dłoni na świecie - podkreśla Aubert. Obok rysunku dłoni, który powstał przez wydmuchanie farby wokół przyciśniętej do ściany ręki, znajduje się babirussa, której minimalny wiek oszacowano na 35.400 lat. Tym samym mamy do czynienia z jednym z najstarszych, jeśli nie najstarszym przykładem sztuki figuratywnej.

Naukowcy znaleźli także w jaskiniach rysunki sprzed ok. 27 tys. lat, co oznacza, że ich mieszkańcy parali się sztuką przez przynajmniej 13 tys. lat.

W jaskini znajdującej się w prowincji Bone również odkryto rysunki, ale ponieważ nie ma na nich utworów krasowych, nie da się przeprowadzić datowania. Ze względu na podobieństwo stylu archeolodzy sądzą jednak, że są w podobnym wieku, co malowidła z Maros.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...