Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zidentyfikowano kolejne kancerogeny

Rekomendowane odpowiedzi

Do listy kancerogenów prowadzonej przez amerykański Departament Zdrowia dodano cztery nowe substancje. To związki chemiczne używane w przemyśle.

Do grupy czynników wywołujących nowotwory dopisano orto-toluidynę, substancję dodawaną do wyrobów gumowych, pestycydów i barwników. W jej przypadku udowodniono związek z nowotworami pęcherza u ludzi. Trzy kolejne substancje trafiły do grupy środków, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie, iż wywołują nowotwory u ludzi. Te substancje to 1-bromopropan używany do czyszczenia urządzeń optycznych, elektronicznych i metali, środek do konserwacji drewnianych płotów czy słupów energetycznych pentachloropentol oraz kumen, który jest rozpuszczalnikiem farb i lakierów, dodaje się go do paliwa lotniczego, jest też obecny w dymie tytoniowym.

Identyfikowanie substancji, które mogą narazić ludzi na rozwój nowotworów pomaga w zapobieganiu tym chorobom. Nasz raport to cenne źródło informacji dla prawodawców oraz agencji badawczych. Dostarcza też przeciętnemu człowiekowi informacji o tym, czego powinien unikać - mówi Linda Birnbaum z National Institute of Environmental Health Sciences.

Orto-toluidyna była już od 1983 roku podejrzana o działanie rakotwórcze. Specjaliści z Departamentu Zdrowia uznali, że obecnie istnieje wystarczająco dużo dowodów, by bez wątpienia stwierdzić, iż wywołuje ona nowotwory. Związek ten nie jest produkowany w USA, jednak każdego roku tamtejsze fabryki sprowadzają około 450 ton orto-toluidyny. Na jej działanie narażeni się przede wszystkim pracownicy fabryk chemicznych, które ją wykorzystują.

W przypadku pozostałych trzech związków nie ma wystarczających dowodów, by stwierdzić ich kancerogenność u ludzi, istnieją natomiast wystarczające dowody na wywoływanie nowotworów u zwierząt. Podczas eksperymentów laboratoryjnych u gryzoni, które wdychały opary 1-bromopropanu rozwinęły się guzy w wielu organach, zarówno na skórze, w płucach, jak i innych organach wewnętrznych. Z kolei myszy, które wdychały kumen rozwinęły nowotwory płuc i wątroby. Podobne guzy rozwinęły się po ekspozycji na pentachloropentol.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...