Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nie taki cykl życiowy sztywny, jak go malują

Rekomendowane odpowiedzi

Płazy Chiromantis hansenae mogą przyspieszać cykl życiowy (wyląg), jeśli polują na nie pasikonikowate Hexacentrus cf. unicolor.

Sinlan Poo i David Bickford z Narodowego Uniwersytetu Singapuru pracowali w otwartym laboratorium w Stacji Badań Środowiskowych Sakaerat w Tajlandii. Płazy trzymano tam w akwariach, a wyniki eksperymentów na 70 lęgach utrwalano za pomocą kamery poklatkowej.

Ch. hansenae występuje w Tajlandii i w części Kambodży. W sezonie deszczowym składa skrzek na spodniej części roślin zwieszających się nad tymczasowymi zbiornikami. Na chwilę przed wylęgiem masa odczepia się od liścia i wpada do wody. Niemal natychmiast pojawiają się kijanki. Na nieszczęście płazów na dorosłe osobniki i jaja polują jednak Hexacentrus cf. unicolor.

Sprawdzając, jak zagrożenie wpływa na cykl życiowy Ch. hansenae, naukowcy zauważyli, że w świeżo złożonym skrzeku, z którego kawałek usunięto, wyląg następował szybciej niż w partii jaj pozostawionej w spokoju. Kiedy pasikonikowate zjadały starsze 4-dniowe embriony, pozostałe jaja wykluwały się w ciągu godziny od incydentu. Jak wyliczyli autorzy artykułu z pisma Behavioral Ecology and Sociobiology, embriony, które wymknęły się drapieżnikowi, wykluwały się o 1/5 szybciej niż jaja z nieruszanych mas.

Przyspieszenie wylęgu może zachodzić pod wpływem związków uwalnianych przez uszkodzone embriony albo po zaburzeniu struktury skrzeku jako całości.

Poo i Bickford podkreślają, że wcześniejsze wykluwanie nie miało związku z wielkością samicy składającej jaja ani z czasem spędzanym przez nią na opiece.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...