Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Arapaima wyginęła na wielu amazońskich łowiskach

Rekomendowane odpowiedzi

Jedna z największych słodkowodnych ryb świata arapaima miejscami wyginęła wskutek nadmiernego odławiania. Zespół, którego pracami kierowali naukowcy z Virginia Tech, doniósł, że nie znaleziono jej w 8 z 41 badanych społeczności.

Autorzy raportu z pisma Aquatic Conservation: Freshwater and Marine Ecosystems zestawiali ze sobą 2 teorie: bioekonomiczną, na której przeważnie bazują ustawodawcy, i mniej popularną odławiania do cna, która z kolei zakłada, że duże, cenne i łatwe do schwytania ryby mogą zostać całkowicie wyeliminowanie.

Działanie bioekonomiczne przewiduje, że rzadkość podniesie koszty odławiania, co z kolei przełoży się na wyższe ceny [rynkowe] i pomoże ocalić przetrzebiony gatunek. Gdyby takie scenariusze były prawdziwe, wyginięcia przez nadmierne odławianie by nie występowały, a tak, oczywiście, nie jest - opowiada prof. Leandro Castello.

Arapaimy pobierają tlen nie tylko z wody, ale i z powietrza, dlatego regularnie się wynurzają. Wtedy łatwo je trafić harpunem. Sto lat temu dominowały one na łowiskach Amazonii, lecz jak podkreśla prof. Donald J. Stewart z Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku, 3 z 5 znanych gatunków z rodzaju Arapaima nie widziano już od dziesięcioleci.

Ekipa oparła się na wywiadach ze 182 rybakami z 81 społeczności (współmieszkańcy wybrali ich jako ekspertów) oraz na liczeniu ryb w 41 społecznościach. Wyniki pokazały, że populacje arapaimy są wymarłe w 19% społeczności, przetrzebione (zbliżają się do wyginięcia) w 57% i są nadmiernie wyeksploatowane w 17%.

Rybacy kontynuują łowienie arapaimy bez względu na niską gęstość populacji - opowiada Castello. Gdy nie ma już dużych ryb, wykorzystują sieci skrzelowe, w które poza mniejszymi gatunkami chwytają przypadkowo również narybek arapaimy.

Naukowcy cieszą się jednak, że w społecznościach, które zaakceptowały zasady rybołówstwa, nakładające minimalną wielkość odławianych ryb i ograniczające zastosowanie sieci skrzelowych, gęstość arapaimy jest 100 razy większa niż w rejonach, gdzie tego nie zrobiono.

Reguły wdrożono w 27% badanych społeczności. Społeczność Ilha de São Miguel 20 lat temu zakazała stosowania sieci skrzelowych i to tutaj występuje największa gęstość arapaimy w regionie (jest to również najbardziej produktywne łowisko).



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...