Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Artefakty ze studni pozwalają poznać kulturę z czasów kilku cywilizacji

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas 4-letnich wykopalisk studni ze stanowiska w toskańskiej Cetamurze zespół z Uniwersytetu Stanowego Florydy odkrył artefakty z ponad 15 stuleci etruskiej, rzymskiej i średniowiecznej cywilizacji.

Bogactwo materiału z brązu, srebra, ołowiu i miedzi, a także ceramiki i szczątków organicznych daje nam niepowtarzalną okazję do zbadania kultury, religii i życia codziennego w Chianti i okolicach - podkreśla prof. Nancy de Grummond.

Wśród najważniejszych odkryć, o których Amerykanie opowiadali na konferencji zorganizowanej na początku lipca w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Sienie, wymieniano 14 etruskich i rzymskich naczyń z brązu, blisko 500 nasiąkniętych wodą pestek winogronowych oraz napęczniałe drewno z czasów Etrusków i Rzymian.

Wykopaliska prowadzono do głębokości ponad 32 m. Brązowe naczynia znalezione w studni służyły m.in. do czerpania wody.

Pestki winogron, odkryte na co najmniej 3 różnych poziomach studni, w tym etruskim i rzymskim, są wg Grummond, niezwykle ważne. Mogą bowiem rzucić sporo światła na historię wina w Toskanii w okresie od III w. p.n.e. do I w. n.e. Dzięki doskonałemu zachowaniu będzie się dało przeprowadzić testy DNA i datowanie radiowęglowe.

Wiele z pestek wydobytych w 2012 i 2013 r. przeszło już badania w laboratorium na Università degli Studi di Napoli Federico II. Chiara Comegna posługiwała się przy tym programem morfometrycznym, opracowanym pierwotnie dla pestek pomidorów. Mierzone w milimetrach pestki dzieli się na kategorie. Dotąd wyodrębniono 3 typy, ale niewykluczone, że po analizie materiału wydobytego w br. z poziomu etruskiego ich liczba się zwiększy. Naukowcy wspominają o dopasowywaniu egzemplarzy z wykopalisk do współczesnych odmian winogron.

Poza pestkami znaleziono dużo obiektów związanych z piciem oraz przechowywaniem czy serwowaniem wina. Pestki znajdowały się często w naczyniach z brązu, co zdaniem Grummond, może wskazywać na rytuały. Znacząca ilość drewna z dna studni również sugeruje składanie ofiar. Wiele kawałków drewna nosiło ślady zużycia. Kilka obiektów już zidentyfikowano; chodzi o fragmenty wiader, łopatkę lub łyżkę, szpulę i zaokrąglony obiekt, który mógł być guzikiem bądź dziecięcym bąkiem.

Te i inne znaleziska, w tym kości różnych zwierząt i rogi jeleni, sugerują, że jak pozostałe źródła wody w starożytności, studnię z Cetamury postrzegano jako świętą. W religii etruskiej wrzucanie przedmiotów do studni było formą składania ofiary. Grummond wspomina m.in. o wotywnych kubkach, monetach z brązu i srebra oraz astragalach (kościach kłykciowych/skokowych kóz, będących rekwizytami starożytnych gier zręcznościowych lub hazardowych).

W wykopanej w piaskowcu studni wyróżniono 3 główne poziomy: etruski (datowany na II-III w. p.n.e.), rzymski (przypadający na koniec I w. p.n.e. i I w. n.e.) oraz średniowieczny.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...