Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Badali rzadką chorobę, znaleźli przyczynę powszechniejszej

Rekomendowane odpowiedzi

Prowadząc badania nad rzadką chorobą genetyczną alkaptonurią (AKU), brytyjscy naukowcy odkryli nieznany dotąd mechanizm niszczenia stawów w osteoartrozie (chorobie zwyrodnieniowej stawów).

Zespół z Uniwersytetu w Liverpoolu i Queen Mary University of London zajmował się biodrem mężczyzny z AKU. W przebiegu tej choroby w chrząstce stawów odkłada się kwas homogentyzynowy, który zmienia jej właściwości fizyczne.

Autorzy raportu opublikowanego w Journal of Anatomy zauważyli widywane dotąd tylko u koni zmineralizowane wyrostki wysokiej gęstości (ang. high density mineralised protrusions, HDMP). Jak wyjaśniają akademicy, pojawiają się one, ponieważ organizm próbuje zapełniać szczeliny w chrząstce. Niestety, gdy materiał się odrywa, ostre, twarde cząstki trą o zdrową tkankę.

W dalszym etapie studium Brytyjczycy wykonali mikrotomografię 8 bioder przekazanych do badań przez ludzi z zapaleniem stawów. Okazało się, że wyniki były takie same jak u pacjenta z AKU.

Prof. Jim Gallagher podkreśla, że na osteoartrozę, która jest jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności, nie ma lekarstwa. Odkrycie u ludzi HDMP oznacza, że po raz pierwszy dostrzegliśmy ważny mechanizm w procesie wywołującym chorobę.

Naukowcy badali staw, nie usuwając wapnia (zwykle zmiękcza się kości, by ułatwić badanie). Kwas niszczy HDMP, co pomaga wyjaśnić, czemu dotąd u przedstawicieli naszego gatunku nie wykrywano wyrostków.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...