Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kości z Jutlandii

Rekomendowane odpowiedzi

Przed dwoma laty w okolicach Alken Enge na wschodzie Jutlandii odkryto kości całej armii, które zostały wrzucone do bagna. Teraz pracujący na miejscu archeolodzy z Uniwersytetu w Aarhus oraz muzeów Skanderborg i Moesgaard poinformowali o dokonaniu interesującego odkrycia.

Znaleźliśmy kij, do którego przyczepiono miednice czterech mężczyzn, kości noszące ślady cięcia i skrobania oraz zmiażdżone czaszki. Badania wykazały, że ślady te powstały po tym, jak ciała zabitych wojowników przeleżały na ziemi około 6 miesięcy - mówi Mads Kahler Holst z Uniwersytetu w Aarhus.

Wszystko wskazuje na to, że ciała poległych zebrano, kości oczyszczono z miejsca, pogrupowano je i wrzucono do jeziora. Są one wymieszane z kośćmi zwierząt ofiarnych i glinianymi naczyniami, w których prawdopodobnie znajdowała się żywność ofiarowana bogom.

Jesteśmy niemal pewni, że mamy tu do czynienia z aktem religijnym. Wydaje się, że to święte miejsce jakiejś pogańskiej religii, w którym zwycięstwo w dużej bitwie zostało uczczone poprzez rytualną prezentację i zniszczenie kości poległych wojowników - dodaje Kahler.

Bitwy w pobliżu Alken Enge rozegrały się na przełomie er. Imperium Rzymskie, rozszerzające swoje wpływy na północ Europy, wypierało plemiona germańskie, które walczyły nie tylko z Rzymianami, ale również między sobą.

Rzymianie pozostawili po sobie opisy makabrycznych rytuałów, jakie Germanie odprawiali nad ciałami pokonanych wrogów. Znalezisko z Jutlandii to pierwsze namacalne potwierdzenie tych opisów.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...