Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Jeden zastrzyk zatrzymuje cukrzycę w przedbiegach

Rekomendowane odpowiedzi

Myszom z cukrzycą wywołaną dietą wystarczy podać jeden zastrzyk z czynnika wzrostu fibroblastów 1 (ang. fibroblast growth factor 1, FGF1), by na ponad 2 dni przywrócić poziom cukru do normy.

Naukowcy z Instytutu Badań Biologicznych Salka odkryli, że stałe podawanie FGF1 nie tylko pomagało utrzymać prawidłową glikemię, ale i odwracało niewrażliwość na insulinę. Co istotne, nie występowały skutki uboczne większości obecnych metod leczenia.

W 2012 r. zespół Ronalda M. Evansa, dyrektora Laboratorium Ekspresji Genów w Instytucie Salka, zauważył, że pewien długo ignorowany czynnik wzrostu pełni ukrytą funkcję: pomaga organizmowi reagować na insulinę. U myszy pozbawionych FGF1 po przejściu na wysokotłuszczową dietę szybko rozwijała się cukrzyca, co sugerowało, że czynnik wzrostu fibroblastów 1 odgrywa kluczową rolę w regulowaniu poziomu glukozy. Mając to wszystko na uwadze, Amerykanie zaczęli się zastanawiać, czy podanie gryzoniom z cukrzycą dodatkowego FGF1 może jakoś wpłynąć na objawy choroby.

By ocenić potencjalny wpływ białka na metabolizm, akademicy wstrzyknęli FGF1 otyłym myszom z cukrzycą. Wyniki zaskoczyły wszystkich, okazało się bowiem, że u wszystkich zwierząt pojedyncza iniekcja szybko obniżyła poziom cukru do normalnego poziomu.

Podczas wielu wcześniejszych badań wstrzyknięcie FGF1 zdrowym myszom nie powodowało żadnego rezultatu. Kiedy jednak wykonaliśmy zastrzyk myszom z cukrzycą, zaobserwowaliśmy duży spadek stężenia glukozy - podkreśla Michael Downes.

FGF1 nie powoduje przyrostu wagi ani problemów z sercem czy wątrobą. Nie prowadzi też do niebezpiecznej hipoglikemii. Zamiast tego odnawia zdolność organizmu do naturalnego regulowania poziomów insuliny i cukru, utrzymując stężenie glukozy w prawidłowym zakresie. Niewykluczone, że FGF1 prowadzi do 'normalniejszej' reakcji (w porównaniu do innych leków), ponieważ szybko się metabolizuje i obiera na cel komórki określonego typu - dywaguje Jae Myoung Suh.

Nie wiadomo dokładnie, jak działa FGF1, ale grupa Evansa odkryła, że zdolność białka do stymulowania wzrostu jest niezależna od jego wpływu na poziom glukozy. W najbliższej przyszłości trzeba będzie zidentyfikować szlaki sygnałowe i receptory, na które oddziałuje FGF1.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...