Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Powstanie test na alzheimera?

Rekomendowane odpowiedzi

Brytyjscy naukowcy zidentyfikowali 10 białek, których występowanie w krwi może wskazywać na ryzyko wystąpienia w przyszłości choroby Alzheimera. Jeśli odkrycie się potwierdzi, to w najbliższym czasie wiedza ta może posłużyć do selekcji osób do testów klinicznych leków mających za zadanie powstrzymanie rozwoju choroby, a w przyszłości może powstać prosty standardowy test medyczny.

Naukowcy z King's College London i firmy Proteome Sciences przeanalizowali dane dotyczące 1148 osób, które brały udział w trzech międzynarodowych studiach przypadku. Spośród nich 476 osób cierpiało na chorobę Alzheimera, u 220 rozpoznano łagodne upośledzenie poznawcze (MCI), a grupę kontrolną stanowiło 452 starsze osoby niewykazujące oznak demencji. Badanym pobierano krew i analizowano ją pod kątem występowania 26 protein powiązanych z chorobą Alzheimera. Ponadto 476 osób wybranych spośród wszystkich trzech grup poddano badaniu rezonansem magnetycznym.

Analiza tych danych pozwoliła stwierdzić, że 16 spośród 26 protein jest silnie powiązanych z zanikiem tkanki mózgowej u osób z Alzheimerem i MCI. Uczeni przeprowadzili następnie drugi cykl badań, podczas których chcieli się dowiedzieć, które z 16 protein pozwolą na przewidzenie, że MCI rozwinie się w chorobę Alzheimera. Na tej podstawie wyodrębnili 10 protein, których występowanie pozwala z 87-procentową pewnością stwierdzić, że osoba cierpiąca na MCI zapadnie w ciągu roku na Alzheimera.

Główny autor badań, doktor Abdul Hye z Insytutu Psychiatrii King's College powiedział, że problemy z pamięcią występują bardzo często, jednak prawdziwym wyzwaniem jest określenie, u kogo może rozwinąć się demencja. W krwi występują tysiące protein, a nasze badania to kulminacja wielu lat prac nad zidentyfikowaniem tych białek, które mają znaczenie kliniczne. Teraz mamy zestaw 10 protein, dzięki którym można z dużym prawdopodobieństwem przewidzięc, czy ktoś z wczesnymi objawami utraty pamięci czy umiarkowanym upośledzeniem poznawczym zapadnie w ciągu roku na chorobę Alzheimera.

Choroba Alzheimera wpływa na mózg na wiele lat zanim zostanie zdiagnozowana. Wiele leków nie przeszło testów klinicznych, gdyż w momencie, gdy je podawano, choroba poczyniła już zbyt duże spustoszenie w mózgach pacjentów. […] Następnym krokiem będzie potwierdzenie wyników naszych badań na kolejnej próbie pacjentów, sprawdzenie czy możemy poprawić skuteczność testu i uniknąć postawienia złej diagnozy oraz opracowanie testu, który będą mogli wykorzystywać lekarze w swoich gabinetach - dodaje profesor Simon Lovestone z University of Oxford.

Choroba Alzheimera to najpowszechniejsza forma demencji dotykająca ludzi. Szacuje się, że do roku 2050 rozwinie się ona u 135 milionów osób. W roku 2010 globalne straty związane z demencją oszacowano na 604 miliardy dolarów.

Badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że możliwe jest przewidzenie ryzyka rozwoju demencji z MCI za pomocą pozytronowej tomografii komputerowej (PET) oraz punkcji lędźwiowej. PET jest jednak procedurą kosztowną, a punkcja – inwazyjną. Test z krwi byłby zatem najlepszym rozwiązaniem zarówno jeśli chodzi o koszty, jak i ryzyko dla pacjenta.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...