Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Irańczycy chcą uratować jezioro Urmia

Rekomendowane odpowiedzi

Władze Iranu ogłosiły, że w ciągu najbliższego roku przeznaczą 500 milionów dolarów na ratowanie jeziora Urmia. Jezioro było jeszcze niedawno jednym z największych zbiorników wodnych na Bliskim Wschodzie. W ciągu zaledwie 14 lat jego powierzchnia zmniejszyła się o 80%.

W marcu bieżącego roku Irański Departament Ochrony Środowiska i United Nations Development Programme (UNDP) opublikowały plan ratowania jeziora i pobliskich mokradeł. Teraz plan został zatwierdzony przez prezydenta Hassana Rouhaniego.

Plan opracowany przez Iran i UNDP zakładał, że w pierwszym roku na walkę o zachowanie jeziora zostanie wydanych 225 milionów z zaplanowanego budżetu wynoszącego 1,3 miliarda dolarów. Irańczycy chcą jednak pracować szybciej, dlatego też wydadzą 500 milionów USD.

Jezioro Urmia, które zostało ogłoszone przez UNESCO rezerwatem biosfery, zajmowało w przeszłości powierzchnię 5000 km2. Obecnie jego powierzchnia wynosi 1000 km2. Jezioro straciło też 95% z 32 km3 zasobów wody. Tak wielkie zmiany pociągnęły za sobą znaczny spadek populacji flamingów, kaczek i innego ptactwa wodnego.

Jezioro Urmia jest bardzo wrażliwe na utratę wody. To płytki zbiornik znajdujący się na półpustynnym obszarze. Każdego roku wskutek samego parowania traci około 3 km3 wody. Dotychczas straty były uzupełniane, jednak dwa zjawiska przyczyniły się do katastrofalnego wysychania jeziora. Pierwszym z nim była poważna susza z 1998 roku. Drugim – działalność człowieka. W tym samym 1998 roku ludzie zaczęli pozyskiwać zbyt dużo wody z jeziora. W latach 1973-2005 liczba studni, z których pobierana jest woda gruntowa, zwiększyła się kilku tysięcy do ponad 70 000. Ponadto na rzekach zasilających jezioro buduje się coraz więcej zapór, zmniejszając w ten sposób dostawy wody do Urmii.

W ramach programu ratowania jeziora będą prowadzone prace mające na celu lepsze gospodarowanie wodą, zmniejszenie jej poboru na potrzeby rolnictwa oraz odtworzenie lokalnego środowiska przyrodniczego.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...