Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Raki przejawiają lęk

Rekomendowane odpowiedzi

Skorupiaki mogą doświadczać emocji. Biolodzy z Université de Bordeaux ustalili bowiem, że raki wykazują lęk.

Ponieważ wcześniej zademonstrowano, że choćby kraby pustelniki nie tylko odczuwają ból, ale także go zapamiętują, niektórzy specjaliści twierdzą, że przemysł będzie musiał zmienić sposób, w jaki traktuje skorupiaki. Badanie było konieczne, bo jak zaznaczają autorzy artykułu z pisma Science, lęk, behawioralną konsekwencję stresu, charakteryzowano wcześniej u ludzi i niektórych kręgowców, ale nie u bezkręgowców.

Raki są prymitywne. [...] To, że te zwierzęta mogą przejawiać lęk, wydaje się niemożliwe, ale po naszych eksperymentach jesteśmy coraz bardziej przekonani, że to prawda - opowiada dr Daniel Cattaert.

Naukowcy wystawiali raki na oddziaływanie stresującego bodźca - pola elektrycznego. Później zwierzęta umieszczano w akwarium w kształcie krzyża. Dwa jego ramiona były ciemne (większość raków preferuje takie środowisko), a dwa oświetlone. Kiedy mamy niedoświadczone raki (takie, które nie zetknęły się z polem elektrycznym), widzimy, że skorupiaki przemieszczają się do wszystkich ramion, z lekką preferencją w stosunku do ramion ciemnych. Gdy jednak w labiryncie umieścimy stresowane zwierzę, stwierdzimy, że nigdy nie udaje się do ramion jasnych. Są one postrzegane jako zbyt groźne.

Francuzi ustalili, że raki wytwarzały duże ilości serotoniny. Zauważyli również, że kiedy zestresowanym osobnikom wstrzykiwano środek przeciwlękowy (chlordiazepoksyd), przestawały być ostrożne i zaczynały eksplorować jasne ramiona akwarium.

Główny autor raportu z Science uważa, że sprzyjające przeżyciu zachowania lękowe wyewoluowały o wiele wcześniej niż dotąd sądzono. Cattaert wyjaśnia, że zmieniając zachowanie po stresującym doświadczeniu, rak może uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...