Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Trójwymiarowy odpowiednik grafenu?

Rekomendowane odpowiedzi

Trzy niezależne zespoły naukowe badają właściwości arsenku kadmu. Ten nowo odkryty materiał zachowuje się podobnie jak grafen, jednak nie jest dwuwymiarową pojedynczą warstwą atomów, a tradycyjną trójwymiarową strukturą. A to oznacza, że łatwiej będzie z niego wyprodukować różne podzespoły.

Jedną z grup pracujących nad arsenkiem kadmu składa się z uczonych z Univeristy of Oxford, Stanford University, SLAC i Lawrence Berkeley National Laboratory. Opierają się przy tym na wcześniejszych badaniach nad bizmutkiem sodu. Materiał ten również ma właściwości podobne do grafenu, jednak w kontakcie z powietrzem zamienia się w proszek.

Zarówno istnienie bizmutku sodu jak i arsenku kadmu zostało przewidziane przez fizyków teoretycznych z Chińskiej Akademii Nauk, Zhonga Fanga i Xi Daia. Uczeni ci stwierdzili, że arsenek kadmu powinien być stabilny.

Po odkryciu niezwykle interesujących właściwości grafenu, w którym elektrony zachowują się tak, jakby nie miały masy, przez co poruszają się niezwykle szybko, naukowcy na całym świecie zaczęli poszukiwać materiałów 3D o podobnej strukturze. Z takich materiałów łatwiej jest bowiem wyprodukować urządzenia.

Brytyjsko-amerykański zespół uzyskał arsenek kadmu na Oxfordzie i przetestował go za pomocą brytyjskiego Diamond Light Source i amerykańskie Advanced Light Source. Sądzimy, że ta rodzina materiałów to dobry kandydat do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Współpracujemy z teoretykami, by przekonać się, czy istnieją jeszcze lepsze materiały. Ponadto możemy wykorzystać te materiały do badania bardzo egzotycznych stanów materii. Otwieramy drzwi, za którymi może znajdować się wiele innych drzwi do otwarcia - mówi kierujący zespołem Yulin Chen.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...