Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nadkrytyczna para w elektrowni słonecznej

Rekomendowane odpowiedzi

Inżynierom z australijskiego CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization) udało się dokonać znaczącego przełomu na gruncie energetyki słonecznej. Wykorzystali oni mianowicie parę w stanie nadkrytycznym uzyskaną właśnie dzieki energii Słońca. Zdaniem doktora Aleksa Wonhasa, to przelomowy moment. To jak przekroczenie bariery dźwięku. To pokazuje, że energetyka słoneczna może konkurować z najlepszymi osiągnięciami energetyki wykorzystującej paliwa kopalne. Dowiedliśmy, że do uzyskania pary w stanie nadkrytycznym nie są potrzebne paliwa kopalne. Elektrownie przyszłości mogą osiągnąć takie same wyniki dzięki darmowej, ekologicznej energii słonecznej - stwierdził uczony.

 

Australia uzyskuje ponad 90% energii z paliw kopalnych. Jedynie niewielki odsetek elektrowni korzysta z nowoczesnych rozwiązań przewidujących użycie nadkrytycznej pary.

 

Uczonym z CSIRO udało się właśnie wykorzystać energię słoneczną do uzyskania pary o ciśnieniu 23,5 MPa i temperaturze 570 stopni Celsjusza.

 

Obecnie na całym świecie elektrownie słoneczne wykorzystują parę w stanie podkrytycznym. Ma ona wysoką temperaturę, ale jej ciśnienie jest niższe niż graniczne 22 MPa. Wykorzystanie pary nadkrytycznej znacząco zwiększa wydajność elektrowni i zmniejsza koszty produkcji jednostki energii.

 

Parę w stanie nadkrytycznym udało się uzyskać w CSIRO Energy Centre. Znajdują się tam dwie testowe farmy słoneczne, które korzystają z ponad 600 luster skupiających światło na dwóch wieżach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kremien

Niedawno był artykuł o tym, że farmy słoneczne zabijają bardzo dużo ptaków - skupione promienie słonczne przepalają przelatujące ptaki, bo te ich nie widzą. Chciałbym zobaczyć jak jakiś greenpeace z tego powodu protestuje wokół tak przecież ekologicznej farmy słonecznej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...