Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Uchodźcy pilnie potrzebują leczenia onkologicznego

Rekomendowane odpowiedzi

Wśród uchodźców istnieje duże zapotrzebowanie na leczenie onkologiczne.

Dotąd z oczywistych względów skupiano się na chorobach zakaźnych i niedożywieniu, lecz artykuł z pisma Lancet Oncology jasno pokazuje, że obecnie kwestią, z którą kraje przyjmujące uciekinierów sobie nie radzą, jest właśnie leczenie nowotworów. Pomóc mogą chociażby skryning prowadzony w obozach, np. badania mammograficzne, wdrożenie internetowej bazy danych, która zapobiegałaby przerwaniu terapii, a także innowacyjne schematy finansowania.

Zespół doktora Paula Spiegla przyglądał się wnioskom o finansowanie, złożonym do Komitetu Opieki Nadzwyczajnej (ECC) Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Między 2010 a 2012 r. w Jordanii ECC oceniało 1989 wniosków. Pięćset jedenaście dotyczyło nowotworów, przede wszystkim piersi i jelita grubego. Zatwierdzono i sfinansowano ok. 50% podań. Wnioski odrzucano przy zbyt kosztownym leczeniu lub złych prognozach. W 2011 r. najwyższa przyznana indywidualnie kwota wynosiła 4626 dol., a rok później 3501 dol.

Kraje Środkowego Wschody przyjęły miliony uchodźców, najpierw z Iraku, potem z Syrii. Masowy napływ ludności obciążył ich systemy opieki zdrowotnej na wszystkich poziomach. Pomoc międzynarodowych organizacji i darczyńców, aby rozbudować obiekty opieki zdrowotnej i zapłacić za dodatkowy personel i leki, okazała się niewystarczająca. W 4 pierwszych miesiącach zeszłego roku Ministerstwo Zdrowia Jordanii musiało np. zapłacić ok. 53 mln dol. za leczenie uchodźców.

Dotąd reakcja na kryzysy humanitarne bazowała w dużej mierze na doświadczeniach z obozów uciekinierów w subsaharyjskiej Afryce, gdzie priorytetem były choroby zakaźne i niedożywienie. W XXI w. uchodźstwo jest jednak czymś bardziej długofalowym i coraz częściej występuje w krajach o średnim dochodzie, gdzie poziomy chorób przewlekłych, np. nowotworów, są wyższe - podsumowuje Spiegel.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...