Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Leki przeciwbólowe zwalczą nawracające infekcje dróg moczowych?

Rekomendowane odpowiedzi

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. ibuprofen, mogą zmniejszyć podatność na nawracające zakażenia dróg moczowych.

 

Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu George'a Waszyngtona w St. Louis zauważyli, że hamowanie za pomocą NLPZ cyklooksygenazy-2 (COX-2), enzymu, który pojawia się w komórkach w reakcji na stres fizjologiczny czy bodźce zapalne i odpowiada za wytwarzanie pochodnych kwasu arachidonowego, eliminuje u myszy nawracające zakażenia układu moczowego.

 

Jeśli potwierdzimy ten związek w testach klinicznych, skorzysta na tym szybko wiele osób - podkreśla dr Thomas Hannan, który w ramach wcześniejszych studiów - również na modelu mysim - ustalił, że jeśli układ odpornościowy zareaguje nadmiernie na początkową infekcję, może to zwiększyć podatność na kolejne zakażenia.

 

Sądziliśmy, że u pacjentów, u których występowały kolejne zakażenia, odpowiedź immunologiczna była zbyt słaba, teraz jednak widzimy, że równie problematyczna może być reakcja nadmierna.

 

W najnowszym studium Amerykanie zauważyli u kobiet i myszy, że do nawracających zakażeń przyczyniają się neutrofile. Dostając się do pęcherza, by zwalczyć zakażenie, pozostawiają bowiem ślady w jego ochronnej wyściółce. Naukowcy podejrzewają, że powstające w ten sposób uszkodzenia pozwalają patogenom uczepić się nabłonka i zainicjować stan zapalny.

 

Akademicy manipulowali siłą reakcji neutrofili, by odnaleźć złoty środek - reakcję, która nie byłaby ani zbyt silna, ani zbyt słaba i pozwoliła wyeliminować zakażenie bez ryzyka nawrotów.

 

Zespół z St. Louis ustalił, że u myszy ze zwiększoną podatnością na nawroty infekcji w pęcherzu występowało więcej cząsteczek zapalnych niż u gryzoni opornych na nawracające zakażenia. Kiedy zwierzęta potraktowano inhibitorami COX-2, podatność na infekcje spadała znacząco zarówno u osobników, które przeszły zapalenie, jak i u gryzoni, które były wcześniej zdrowe. Gdy oceniano wpływ inhibicji COX-2 na odpowiedź immunologiczną w pęcherzu, okazało się, że choć neutrofile nadal licznie przybywały do pęcherza, to wyrządzały przy tym o wiele mniejsze szkody. Wygląda więc na to, że inhibitory COX-2 wybiórczo eliminują szkodliwe skutki zapalenia, nadal podtrzymując pozytywy odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...