Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ukwiał przyłapany na gorącym uczynku

Rekomendowane odpowiedzi

Morskie bezkręgowce rzadko polują na ptaki morskie, wyjątkiem są ośmiornice. Dwudziestego czwartego lipca 2013 r. u podstawy kolumny Haystack Rock w Cannon Beach w Oregonie udało się jednak sfotografować i sfilmować ukwiał Anthopleura xanthogrammica w trakcie posiłku z młodego ptaka z rodzaju Phalacrocorax. Dzień później nie można już było prowadzić obserwacji, bo basen pływowy wypełnił się piaskiem, który przysypał ukwiał.

Choć nie udało się zidentyfikować przynależności gatunkowej ofiary, w grę wchodzą gniazdujące na okolicznych filarach kormorany krasonolice (P. pelagicus) i modrogardłe (P. penicillatus). Warto dodać, że A. xanthogrammica jest powszechnym bezkręgowcem w tutejszej strefie pływowej, a do jego typowych ofiar należą drobne ryby czy skorupiaki.

Nie wiadomo, czy w czasie połykania ptak był żywy, czy nie. Niewykluczone, że młode zostało upuszczone przez bielika amerykańskiego lub że wypadło z gniazda podczas jakiegoś zamieszania. Autorki artykułu z pisma Marine Ornithology podkreślają, że pisklę znajdowało się na wczesnym etapie wzrostu piór. Z tego powodu nie można go było zidentyfikować na tej podstawie. Lisa Sheffield Guy, Lisa Bullis Habecker i Gretel Oxwang wyjaśniają, że wykluwając się, ptaki z rodzaju Phalacrocorax nie mają piór, a puszek utrzymuje się do 10 dni od opuszczenia jaja. Połykany przez ukwiał osobnik miał bladoszarą-białawą skórę i czarny puch, co nie pasuje w 100% do żadnego dostępnego opisu piskląt możliwych gatunków.

Młode znajdowało się w stanie stężenia pośmiertnego (łac. rigor mortis). Na jego ciele nie było widać śladów rozkładu czy działalności padlinożerców, np. mew. Amerykanki przypominają fakty pozwalające określić czas zgonu. Wg nich, kontrolowane badania wykazały, że u kaczek stężenie pośmiertne osiąga szczyt 1-1,5 godz. po śmierci, a po 32 godz. post mortem już właściwie nie występuje. Oznacza to, że w przypadku naszego nieszczęśnika zgon nastąpił nie dalej jak 2 doby wcześniej.

Panie opowiadają o innych podobnych zdarzeniach z przeszłości. W lipcu 2003 r. hybryda mewy lodowej (Larus glaucescens) i zachodniej (L. occidentalis) spadła z Haystack Rock wprost do dużego A. xanthogrammica. Tak jak w przypadku kormorana ukwiał skrzętnie wykorzystał nadarzającą się okazję i połknął pisklę, tak że z otworu gębowego wystawały tylko stopy. Pod koniec sierpnia 2007 r. Guy, Habecker i Oxwang spotkały się z ukwiałem żerującym na porzuconej nodze mewy. Uwzględniając fakt, że obserwacje dotyczyły 10-letniego okresu, stwierdziły, że opisywane zjawisko nie jest wcale rzadkie.

 

 



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...