Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Aharonov-Bohm i tunelowanie kwantowe

Rekomendowane odpowiedzi

Yutaka Shikano z Chapman University i Uniwersytetu w Osace opublikował w Nature Communications artykuł pod tytułem „Efekt Aharonova-Bohma z tunelowaniem kwantowym w liniowej pułapce jonowej”. Opisuje w nim przełomowe prace, które mogą znacząco przyczynić się do rozwoju fizyki kwantowej.

Efekt Aharonova-Bohma to zjawisko polegające na tym, że pole magnetyczne uwięzione w ściśle ograniczonym obszarze wywiera mierzalny wpływ na naładowaną cząstkę, która nigdy wewnątrz tego pola na była. Zjawisko to potwierdzono podczas wielu eksperymentów.

Z kolei wspomniane w tytule artykułu tunelowanie to kolejne niezwykłe zjawisko kwantowe. Dzięki niemu cząstka może pokonać barierę, która jest dla niej nieprzenikalna na gruncie zasad fizyki klasycznej. Tunelowanie jest wykorzystywane w praktyce, m.in. w różnych typach mikroskopów czy w elektronice. Zjawisko to obserwowano dotychczas w dużej skali. Nie udawało się natomiast zbadać tunelowania się pojedynczej cząstki. Dokonał tego właśnie Yutaka Shikano.

Podczas eksperymentów wykorzystał on pułapkę jonową, w której umieścił trzy atomy wapnia ułożone w formę trójkąta. Atomy zostały schłodzone za pomocą lasera, dzięki któremu uczeni mogli manipulować ich stanem podstawowym.

Grupa Shikano zaobserwowała tunelowanie atomów tak, że utworzony z nich trójkąt zmieniał swoją pozycję w kierunku góra-dół. Gdy naukowcy zmieniali natężenie pola magnetycznego pułapki prawdopodobieństwo oscylacji trójkąta było zgodne z przewidywaniami wynikającymi z efektu Aharonova-Bohma.

Fizyka teoretyczna przyniosła społeczeństwu największe korzyści osiągnięte najmniejszym kosztem. Odkrycia dokonywane podczas podstawowych badań fizycznych często prowadzą do powstania nowych gałęzi przemysłu, od elektryczności, po smartfony i satelity. Fizyka kwantowa umożliwiła postęp, dzięki któremu rozwija się nasze społeczeństwo, od postępu w elektronice po przemysł energetyki atomowej. Wpływa też ona na wiele innych dziedzin nauki, jak genetyka, medycyna czy matematyka. […] Jestem pewien, że odkrycie dokonane przez profesora Shikano i jego współpracowników znajdzie zastosowanie na wielu nowych obszarach, umożliwi ono na przykład lepsze kontrolowanie tunelujących się cząstek - stwierdził profesor Jeff Tollaksen z Institute of Quantum Studies na Chapman University.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...