Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Umiejscowienie migaczy nie jest tylko i wyłącznie kwestią estetyki i upodobań projektanta. Okazuje się bowiem, że ludziom trudniej podjąć szybką decyzję, w którą stronę skręci auto, jeśli migacze znajdują się bliżej środka samochodu niż wtedy, gdy zamontowano je na zewnątrz od reflektorów (Journal of Applied Cognitive Psychology).

Różnica w czasie reakcji jest ponoć tak znaczna, że może wpłynąć na bezpieczeństwo innych użytkowników dróg, w tym pieszych — przekonuje dr Andrew Bayliss.

Badania z udziałem dwóch 15-osobowych grup dorosłych wolontariuszy przeprowadzono na Uniwersytecie Walijskim w Bangor. Pokazano im zdjęcia przodów samochodów i poproszono, by jak najszybciej nacisnęli klawisz po lewej stronie klawiatury, gdy włączy się lewy migacz i prawy, kiedy włączy się prawy kierunkowskaz. Uczestnicy studium naciskali klawisze o wiele szybciej, jeśli migacze znajdowały się na zewnątrz od reflektorów (czyli bliżej "brzegu" samochodu).

Bayliss podkreśla, że różnice mogą być jeszcze większe w przypadku osób starszych oraz w realnych sytuacjach, gdy na człowieka działa więcej rozpraszających bodźców niż w laboratorium naukowca.

Projektanci chcą stworzyć dobrze wyglądające auta, ale nie można tego uzyskiwać kosztem bezpieczeństwa. Położenie migaczy powinno być podyktowane względami bezpieczeństwa, a nie wskazaniami estetycznymi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest mikroo

i znow, kolejny eksperyment psychologiczny... o ile tezy nie smiem podwazac, bo brzmi bardzo wiarygodnie - to co to jest za badanie, w ktorym uczestniczy PIETNASTU badanych?! przeciez pojedyncza fluktuacja, kichniecie jednego z uczestnikow w nieodpowiednim momencie juz zakloca wynik o ca. 5%!! metodologia po prostu do bani :/ (choc przyznac musze, ze eksperyment ciekawy i do tego wazny!)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Manu

Przeciez to wydaje sie oczywiste... Zawsze mnie zastanawiala dlaczego amerykanskie samochody maja kierunkowskazy umiejscowione pomiedzy wlotem powietrza a swiatlami bialymi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...