Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Osobowość pozwala przewidzieć przebieg uczenia u dzikich małp

Rekomendowane odpowiedzi

Pawiany uczą się od innych małp o nowych źródłach pożywienia, ale tylko wtedy, gdy są zuchwałe lub niespokojne.

W ramach Tsaobis Baboon Project naukowcy oceniali wpływ osobowości na to, czy pawian rozwiąże zadanie związane z żerowaniem i czy później pokaże innym, jak sobie z nim poradzić. Okazało się, że u śmiałych małp występowały oba zachowania.

Na przestrzeni 3 lat akademicy przeprowadzili 2 typy eksperymentów, podczas których pawiany mogły zdobyć wiedzę dotyczącą nowego źródła pokarmu, obserwując zajmującą się nim inną małpę. O ile zuchwałe pawiany się uczyły, o tyle nieśmiałe, choć patrzyły na drugie zwierzę z nowym zadaniem tyle samo czasu, nie. W efekcie, mimo że uświadomiono im, co trzeba uczynić w przypadku danego zadania, nadal były zbyt nieśmiałe, by po wszystkim cokolwiek zrobić - opowiada dr Alecia Carter z Uniwersytetu Oksfordzkiego. To oznacza niedopasowanie między zbieraniem i wykorzystywaniem informacji społecznej.

Biolodzy zauważyli także, że choć spokojne małpy dłużej obserwowały demonstrującego wykonanie niż osobniki zdenerwowane, to te ostatnie uczyły się wykonania zadania.

Wyniki są znaczące, bo sugerują, że w zadaniach poznawczych zwierzęta mogą wypadać źle nie dlatego, że nie są wystarczająco mądre, aby sobie z nimi poradzić, lecz dlatego, że są zbyt nieśmiałe lub nerwowe, by się nimi zająć. Indywidualne różnice w uczeniu społecznym są związane z osobowością, a zatem powinny być brane pod uwagę podczas badania poznania zwierząt.

Autorzy artykułu z pisma PeerJ podkreślają, że ich ustalenia mają także odniesienie do tworzenia kultury za pośrednictwem uczenia społecznego. Może się bowiem zdarzyć, że ktoś nie jest w stanie pozyskać informacji, bo nie zadaje się z uświadomionymi jednostkami albo jest zbyt nieśmiały, by wcielić zdobytą wiedzę w życie, a przez to informacja nie przemieszcza się między członkami grupy.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...