Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Cynk brakującym elementem chorobowej układanki?

Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu na wątpliwości dotyczące molekularnych podstaw choroby zwyrodnieniowej stawów (ChZS) leczenie często nie było skuteczne. Naukowcy z Instytutu Nauki i Technologii w Gwangju stwierdzili jednak, że uszkodzenie chrząstki jest skutkiem działania szlaku biorącego udział w regulowaniu i reagowaniu na poziom cynku w komórkach chrzęstnych.

W skrócie można powiedzieć, że białko ZIP8 transportuje cynk do komórek, uruchamiając kaskadę zdarzeń prowadzących do zniszczenia tkanki chrzęstnej.

Jako że ChZS jest uznawana za zaburzenie równowagi między czynnikami anabolicznymi i katabolicznymi, Jang-Soo Chun i inni przyglądali się roli homeostazy cynku (Zn2+), transporterów Zn2+ oraz zależnych od cynku czynników transkrypcyjnych.

Mając na uwadze, że w procesie niszczenia chrząstki istotną rolę odgrywają rozkładające kolagen i proteoglikany enzymy proteolityczne, m.in. metaloproteinazy macierzy MMP-8 i MMP-13, a te są zależne od cynku, Koreańczycy zaczęli podejrzewać, że poziom Zn2+ w chondrocytach musi odgrywać jakąś rolę w patogenezie.

Zespół badał tkankę pacjentów oraz eksperymentował na mysim modelu choroby. Koreańczycy natrafili na anormalnie wysoki poziom białka ZIP8, które znajduje się w błonie komórek chrzęstnych i odpowiada za import cynku do ich wnętrza. Napływ Zn2+ aktywował inne białko, czynnik transkrypcyjny 1 zależny od jonów metali (ang. metal-regulator transcription factor 1, MTF1), co z kolei zwiększało poziom MMP oraz enzymu ADAMTS5 w chondrocytach (cynk wchodzi w ich skład i spełnia rolę katalityczną). W ramach eksperymentów genetycznych na myszach Koreańczycy stwierdzili, że szlak cynk-ZIP8-MTF1 odgrywa kluczową rolę w związanej z ChZS degeneracji chrząstki.

Nasze badania sugerują, że miejscowe wyeliminowanie cynku lub farmakologiczna inhibicja działania ZIP8 czy aktywności MTF1 w tkance chrzęstnej mogłyby być skutecznymi metodami leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie czy może to być skutkiem zbyt małego poziomu miedzi lub witaminy B8, która reguluje poziom cynk/miedź? Może wtedy organizm odkłada nadmiar cynku? Czy w badaniu mowa jedynie o transporterach cynku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...