Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Amerykanie i Austriacy zbudują wyjątkowy laser

Rekomendowane odpowiedzi

Amerykańskie Lawrence Livermore National Laboratory zbuduje wyjątkowy laser na potrzeby europejskiego projektu ELI-Beamlines, który został uruchomiony w Czechach. W USA powstanie High Repetition-Rate Advanced Petawatt Laser System (HAPLS). Będzie on generował impulsy o mocy przekraczającej 1 petawat. Częstotliwość pracy lasera wyniesie 10 Hz, a każdy impuls będzie trwal krócej niż 30 femtosekund, czyli 0,00000000000003 sekundy.

Instytut ELI Beamlines to ogólnoeuropejski projekt, w który Unia Europejska i rząd Republiki Czeskiej zainwestują około 350 milionów dolarów. ELI będzie pierwszym międzynarodowym laserowym instytutem badawczym, czymś w rodzaju 'CERN-u badań nad laserami'. Będą się w nim znajdowały jedne z najpotężniejszych laserów na Ziemi, które pozwolą na przeprowadzenie unikatowych badań. ELI jest dumne z faktu, że partnerami przedsięwzięcia zostały tak wyjątkowe instytucje jak LLNL i FEMTOLASERS GmbH - mówi profesor Wolfgang Sandner, dyrektor generalny ELI-Delivery Consortium International Association.

Wspomniana FEMTOLASERS to austriacka firma, która została podwykonawcą LLNL. Jej zadaniem jest wykonanie początkowych modułów HAPLS. Mają one zostać dostarczone do LLNL do sierpnia bieżącego roku. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy pracować z tą firmą. Dostarczy ona jednego z najważniejszych komponentów HAPLS. Zostanie on zintegrowany z naszym systemem już na wczesnym stadium jego budowy, dzięki czemu dostaniemy kluczowe dane potrzebne do optymalizacji budowanego przez nas lasera kolejnej generacji - stwierdził Constantin Haefner, menedżer projektu HAPLS w LLNL.

Firma FEMTOLASERS Produktions GmbH powstała w 1997 roku. Jest jednym z najważniejszych dostawców supernowoczesnych urządzeń fotonicznych dla przemysłu i nauki. Obecnie na całym świecie pracuje ponad 800 oscylatorów i 120 wzmacniaczy tej firmy.

HAPLS gdy zostanie ukończony będzie najpotężniejszym pod względem średniej mocy petawatowym systemem laserowym na świecie. Gotowy system ma trafić do ELI Beamlines w 2016 roku.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...