Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mózgi autyków generują w spoczynku więcej informacji

Rekomendowane odpowiedzi

Mózgi autystycznych dzieci generują w stanie spoczynku więcej informacji - średnio o 42%. Naukowcy z Case Western Reserve University i Uniwersytetu w Toronto uważają, że można w ten sposób wyjaśnić wycofanie do własnego wewnętrznego świata, jakie obserwuje się u autyków.

Raport z grudniowego wydania pisma Frontiers in Neuroinformatics to pokłosie wcześniejszego badania tych samych naukowców, które wykazało, że mózgi dzieci z autyzmem są inaczej połączone.

Nasze wyniki sugerują, że dzieci autystyczne nie są zainteresowane kontaktami społecznymi, bo w stanie spoczynku ich mózgi generują więcej danych. Podobnie jak we wczesnych opisach tego schorzenia, interpretujemy to jako bardziej nasiloną introspekcję - opowiada dr Roberto Fernández Galán.

Amerykańsko-kanadyjski zespół zliczył informacje tak, jak zazwyczaj robią to inżynierowie. Jedyna różnica polegała na tym, że zamiast zastosować metodę do sygnałów w urządzeniach elektronicznych, odniesiono ją do aktywności mózgowej zapisywanej w ramach magnetoencefalografii (ang. magnetoencephalography, MEG). Okazało się, że w porównaniu do dzieci zdrowych, w mózgach autyków w stanie spoczynku generowało się o wiele więcej informacji.

Dodatkowo naukowcy ocenili interakcje między różnymi rejonami mózgu, np. łączność funkcjonalną. Określili też sygnały wejściowe w stanie spoczynku, co pozwoliło im ocenić poziom introspekcji.

Pomiar aktywności mózgowej nie jest prosty; nasze odkrycia sugerują jednak, że do pewnego stopnia można sobie poradzić z takim zadaniem, stosując [...] narzędzia z fizyki oraz inżynierii - podkreśla dr José L. Pérez Velázquez.

Wyniki uprawomocniają stosunkowo nową Teorię Intensywnego Świata Henry'ego i Kamili Markramów z Brain Mind Institute w Szwajcarii. Postuluje ona, że autyzm to wynik superfunkcjonującego obwodu neuronalnego i stanu nadmiernego pobudzenia.

Galán i Pérez Velázquez są pionierami badania relacji między generowaniem informacji w mózgu i cechami poznawczymi/psychologicznymi. W najbliższej przyszłości zespół zamierza podejść w analogiczny sposób do pacjentów ze schizofrenią.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...