Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Płyny do płukania ust podnoszą ciśnienie

Rekomendowane odpowiedzi

Antybakteryjne płyny do płukania ust prowadzą do wzrostu ciśnienia, zwiększając ryzyko zawału i udaru.

 

Codzienne zabijanie bakterii z jamy ustnej to katastrofa, kiedy niewielkie wzrosty ciśnienia mają znaczący wpływ na zachorowalność i śmiertelność z powodu chorób serca i udaru - zaznacza prof. Amrita Ahluwalia z Queen Mary University of London.

 

Krążący anion azotanowy(V) - NO3- - który pochodzi m.in. ze źródeł pokarmowych, jest ekstrahowany przez gruczoły ślinowe i akumuluje się w ślinie. Mikroflora jamy ustnej redukuje go do anionu azotanowego(III) - NO2-. Historycznie proces ten postrzegano jako szkodliwy, bo może sprzyjać tworzeniu potencjalnie rakotwórczych N-nitrozamin. Ostatnie badania sugerują jednak, że anion azotanowy(III) może być prekursorem dla produkcji powodującego rozkurcz mięśniówki gładkiej tlenku azotu; podanie NO2- zmniejsza u ludzi ciśnienie. Ponieważ nie znano udziału bakterii jamy ustnej w ustalaniu ciśnienia, Brytyjczycy postanowili przeprowadzić eksperyment.

 

U 19 zdrowych ochotników ciśnienie mierzono w dwóch tygodniowych okresach. Pierwszy (kontrolny) stanowił bazę odniesienia. W następnym badani mieli 2 razy dziennie płukać usta płynem antybakteryjnym. Każdorazowo po 7 dniach mierzono ustną zdolność redukcji anionu azotanowego(V) i poziom NO2-. Okazało się, że w porównaniu do okresu kontrolnego, płukanie zmniejszyło ustną produkcję anionu azotanowego(III) aż o 90%, a jego stężenie w osoczu o 25%. Ciśnienia skurczowe i rozkurczowe wzrosły o 2-3,5 mmHg (wzrosty korelowały ze spadkami krążącego NO2-).

 

Co istotne, wpływ płukania na ciśnienie uwidocznił się już w 1. dniu. Utrzymywał się w całym tygodniu eksperymentalnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kawy nic nie zastąpi :D

Wzrost o 3mmHg to raczej niewielka zmiana. Gdy poszczególne pomiary ciśnienia różnią się tylko o tą wartość to żaden lekarz nawet nie zauważy. Czy ktoś sobie wyobraża, żeby w zaleceniach w karcie wypisu było: odstawić płyn do płukania jamy ustnej? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...