Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Amnezja dziecięca zaczyna się w wieku 7 lat

Rekomendowane odpowiedzi

Psycholodzy z Emory University stwierdzili, że wiek 7 lat to moment, kiedy zaczynają zanikać najwcześniejsze wspomnienia z dzieciństwa (rozwija się tzw. amnezja dziecięca).

Z wywiadów z dorosłymi naukowcy od dawna wiedzieli, że u większości ludzi pamięć sięga wstecz jedynie do wieku ok. 3 lat. Zygmunt Freud nazwał to zjawisko amnezją dziecięcą i twierdził, że tłumienie wspomnień ma związek z ich niewłaściwą seksualną naturą. W ostatnich latach zgromadzono jednak sporo dowodów, że choć niemowlęta wykorzystują pamięć do nauki języka i nadawania sensu światu, brakuje im zaawansowanej architektury, by utworzyć i zachować bardziej skomplikowane formy pamięci.

Eksperyment zaczął się od nagrywania 83 dzieci w wieku 3 lat. Matki i ojcowie mieli z nimi rozmawiać o wydarzeniach (6) z ostatnich miesięcy, np. wycieczce do zoo czy przyjęciach urodzinowych. Poprosiliśmy rodziców, by rozmawiali z dziećmi tak jak zwykle - podkreśla Patricia Bauer.

Rodzice mogli nalegać, by mówić o wywoływanych przez nich wydarzeniach albo podążać za tokiem myślenia dziecka. Osobom, które podążały za dzieckiem, udawało się wydobyć z 3-latków bogatsze wspomnienia. Takie podejście wiązało się także z lepszą pamięcią zdarzenia w późniejszym wieku.

Później maluchy podzielono na 5 grup. W przypadku każdej wczesną pamięć autobiograficzną badano jednokrotnie w innym wieku: 5, 6, 7, 8 lub 9 lat. Okazało się, że o ile dzieci w wieku 5-7 lat przypominały sobie od 63 do 72% zdarzeń, o tyle u 8-9-latków wskaźnik przypomnień spadał już do ok. 35%.

Zaskakujące było to, że choć 5-7-letnie dzieci pamiętały większy odsetek zdarzeń, to ich narracje były mniej kompletne. Starsze dzieci pamiętały mniej zdarzeń, ale za to z większą liczbą szczegółów. Możliwe, że z dłużej istniejącymi wspomnieniami wiąże się więcej detali, a rosnące umiejętności językowe starszych dzieci pomagają lepiej wyrazić zasoby pamięciowe, przyczyniając się do dalszego ich cementowania.

Jak wyjaśnia Bauer, dzieci zapominają szybciej niż dorośli, bo brakuje im procesów neuronalnych koniecznych do scalania wszystkich fragmentów informacji. Musisz opanować wykorzystanie kalendarza i zrozumieć dni tygodnia oraz pory roku. Powinieneś kodować dane o lokalizacji wydarzenia i rozwinąć poczucie siebie oraz zrozumienie, że twoja perspektywa różni się od perspektywy innych ludzi.

Wspomnienia są jak makaron w kształcie ziarenek ryżu [...], a dziecięce mózgi działają jak cedzak z dużymi dziurkami, który próbuje zachować te drobinki. U dorosłych sitko zastępuje gęsta sieć.

Wiedząc już, kiedy zaczyna się rozwijać amnezja dziecięca, Bauer chce określić, kiedy u ludzi pojawia się dorosły (wyostrzony) system pamięciowy. Amerykanka podejrzewa, że między 9. a 18 r.ż.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...