Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W Izraelu odkryto piękne barwne mozaiki

Rekomendowane odpowiedzi

W ruinach 1500-letniej bazyliki bizantyjskiej w Alumie (50 km na południe od Tel Awiwu) odkryto piękne mozaiki. Na jednej z nich uwieczniono istną menażerię - barwne ptaki, żółwia, a nawet lamparta.

Wg archeologów z Izraelskiej Służby Starożytności, mierząca 22 na 12 m świątynia była ważną częścią osady leżącej przy głównej drodze z Jerozolimy do portowego Aszkelonu. "Prawdopodobnie spełniała ona funkcję chrześcijańskiego centrum dla okolicznych społeczności".

Jeden z dyrektorów wykopalisk dr Daniel Varga ujawnił, że w bazylice można wyodrębnić nawę główną i dwie nawy boczne oddzielone marmurowymi kolumnami. Z przodu budynku znajduje się atrium z cysterną i białą mozaiką na podłodze. Dalej przechodzi się do narteksu. Znaleziono tu mozaikę z kolorowymi geometrycznymi wzorami i umieszczoną w centrum 12-wersową inskrypcją dedykacyjną. Wymienia się w niej Marię i Jezusa oraz fundatora.

Mozaikę z nawy głównej zdobią wąsy czepne winorośli. Tworzą one 40 medalionów, a w ich wnętrzu można zobaczyć zebrę, żółwia, dzika, ptaki oraz motywy botaniczne i geometryczne. W 3 medalionach umieszczono inskrypcje dedykacyjne upamiętniające dygnitarzy kościelnych Demetriusza i Heraklesa (podobnie jak w narteksie, ich twórca posłużył się greką).

W nawach bocznych również położono barwne mozaiki z wzorami botanicznymi i geometrycznymi.

Poza tym na stanowisku natrafiono na ceramikę (amfory, misy czy lampki oliwne) i naczynia szklane typowe dla okresu bizantyjskiego.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...