Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Masowe podsłuchy nie chronią przed aktami terroru

Rekomendowane odpowiedzi

Analiza przeprowadzona przez New America Foundation potwierdza przypuszczenia, że inwigilacja prowadzona na masową skalę przez NSA ma niewielkie znaczenie w zwalczaniu aktów terroryzmu. Autorzy raportu przeanalizowali 225 śledztw związanych z działalnością terrorystyczną. Wyniki analizy wykazały, że tradycyjne metody śledcze, takie jak użycie informatorów, powiadomienia od lokalnej społeczności oraz działania wywiadowcze skierowane przeciwko konkretnym celom pozwoliły w większości wypadków na rozpoczęcie śledztwa w sprawach o terroryzm.

Spośród 225 analizowanych przypadków jedynie w 7,5% śledztwo zostało rozpoczęte dzięki działaniom NSA. Kontrowersyjna metoda szeroko zakrojonej inwigilacji odegrała rolę co najwyżej w 1,8% spraw. Kolejne 4,4% śledztw rozpoczęto dzięki podsłuchowi skierowanemu przeciwko konkretnemu podmiotowi przebywającemu za granicą, a kolejne 1,3% dotyczy inwigilacji na podstawie nieokreślonych przepisów.

Spośród 225 osób, przeciwko którym prowadzono śledztwo, w aż 59,6% przypadków dane zdobyto dzięki tradycyjnym metodom. W 5,3% nie udało się zapobiec aktowi terroru, a w 26,6% przypadków nie udało się określić, co było przyczyną rozpoczęcia śledztwa.

Aż 40 śledztw rozpoczęto i zakończono sukcesem dzięki informacjom od społeczności lokalnej bądź rodziny. Kolejne 36 śledztw zainicjowano dzięki informatorom. Działania CIA, FBI i innych służb stały się początkiem 18 śledztw, z kolei rutynowe działania policyjne pozwoliły na zatrzymanie 12 potencjalnych terrorystów. W 9 przypadkach niedoszły terrorysta sam zdradził swoje zamiary, a w 19 atak udało się powstrzymać dzięki informacji o podejrzanie zachowujących się osobach. W 62 przypadkach pracownikom New America Foundation nie udało sie ustalić, jak doszło do zatrzymania, a 12 atakom nie udało się zapobiec. Pozostałym 17 atakom zapobiegła NSA, z czego jedynie 4 powstrzymano dzięki programowi masowych podsłuchów.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...