Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Turing ułaskawiony

Rekomendowane odpowiedzi

Alan Turing, wybitny brytyjski matematyk i jeden z ojców współczesnej informatyki, uzyskał oficjalne królewskie ułaskawienie. Dotyczy ono wyroku z 1952 roku, kiedy to Turing został skazany za homoseksualizm na chemiczną kastrację. Wyrok oznaczał też, że stracił certyfikat bezpieczeństwa i nie mógł dłużej pracować przy łamaniu szyfrów. Ułaskawienie zostało wydane na wniosek ministra sprawiedliwości Chrisa Graylinga.

Starania o formalną rehabilitację Turinga trwają od lat. W 2011 roku premier Gordon Brown oficjalnie przeprosił za prześladowanie Turinga za homoseksualizm. W tym samym roku pojawiła się oficjalna petycja o ułaskawienie Turinga. Ponowne zainteresowanie jego osobą sprawiło, że w media zaczęły nagłaśniać najróżniejsze fakty bezpośrednio bądź pośrednio związane z życiem, pracą i tajemniczą śmiercią geniusza. Dowiedzieliśmy się dzięki temu, że naukowcom udało się potwierdzić teorię Turinga dotyczącą sposobu formowania się naturalnych wzorców, takich jak np. paski na ciele tygryca. Z kolei biograf Turinga, Jack Copeland, stwierdził, iż matematyk mógł nie popełnić samobójstwa, a zginąć wskutek wypadku.

Alan Turing (1912-1954) zajmował się matematyką, logiką, kryptografią i informatyką. W czasie II wojny światowej był zatrudniony w Bletchley Park, słynnym brytyjskim centrum łamania szyfrów. Kierował tam komórką Hut 8, do której zadań należało łamanie szyfrów używanych przez niemiecką marynarkę wojenną. W grudniu 1940 roku złamał sposób kodowania używany przez morską wersję Enigmy. Turing sformalizował koncepcję algorytmu dla maszyn cyfrowych, opracował używany do dzisiaj test Turinga, pracował na jednym z pierwszych komputerów - maszynie Mark 1. Interesował się też chemią. Napisał pracę o chemicznych podstawach morfogenezy i przewidział istnienie oscylacyjnych reakcji chemicznych, które po raz pierwszy zaobserwowano w latach 60. ubiegłego wieku. W 1952 roku wytoczono mu proces w związku z jego homoseksualizmem. Utracił dostęp do poufnych danych, a więc nie mógł zajmować się kryptografią, i poddano go chemicznej kastracji. Dwa lata później został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...