Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wbrew podszeptom intuicji lepiej się ekscytować niż uspokajać

Rekomendowane odpowiedzi

By osiągnąć lepsze wyniki w czynnościach, którym towarzyszy lęk, np. podczas wystąpień publicznych, lepiej wprowadzać się w stan ekscytacji niż próbować się uspokoić.

Gdy ludzie czują się zaniepokojeni i próbują się uspokoić, myślą o tym wszystkim, co może pójść źle. Kiedy są podekscytowani, myślą o pomyślnym przebiegu zdarzeń - wyjaśnia dr Alison Wood Brooks z Harvardzkiej Szkoły Biznesu.

W serii eksperymentów z udziałem studentów i członków lokalnej społeczności psycholodzy wykazali, że proste stwierdzenia dot. podekscytowania mogą poprawić wyniki w czasie czynności związanych z lękiem. W jednym z nich 140 ochotników (63 mężczyzn i 77 kobiet) miało się przygotować do wygłoszenia perswazyjnej mowy; należało wyjaśnić, czemu byłoby się dobrym partnerem w pracy. Chcąc zwiększyć natężenie lęku, naukowcy powiedzieli, że wystąpienia będą nagrywane i oceniane przez specjalny komitet. Przed przemową badanym polecano, by wypowiedzieli jedno z dwóch zdań: "Jestem podekscytowany" lub "Jestem spokojny". Okazało się, że osoby przekonujące się co do pobudzenia wygłaszały dłuższe mowy i były bardziej przekonujące, kompetentne oraz rozluźnione (wg oceny niezależnych sędziów).

W drugim eksperymencie po przeczytaniu kwestii "Spróbuj się wprowadzić w stan ekscytacji" albo "Spróbuj się uspokoić" 188 ochotników (80 mężczyzn i 108 kobiet) musiało się zmierzyć z trudnym problemem matematycznym. Grupa kontrolna nie odczytywała żadnych zaleceń. Akademicy zauważyli, że ludzie z grupy ekscytującej się uzyskiwali wynik średnio o 8% lepszy od członków grup uspokajającej się i kontrolnej. Po teście byli także bardziej pewni własnych zdolności matematycznych.

W 3. eksperymencie z karaoke ochotników losowano do grup wypowiadających przed zaśpiewaniem piosenki rockowej słowa: "Jestem przestraszony, podekscytowany, spokojny, zły lub smutny" (grupa kontrolna nic nie mówiła). Podczas występu mierzono puls. Okazało się, że ochotnicy wspominający o ekscytacji uzyskiwali średnio 80% możliwych punktów, osoby wspominające o spokoju, złości lub smutku 69, a przekonujący się o niepokoju 53 (system ocen gry wideo uwzględniał jakość wydawanych dźwięków, rytm oraz głośność). Co istotne, przedstawiciele pierwszej grupy twierdzili, że są bardziej pewni swoich umiejętności wokalnych.

Ponieważ zarówno lęk, jak i podekscytowanie są stanami emocjonalnymi związanymi z dużym pobudzeniem, łatwiej postrzegać lęk jako podekscytowanie niż próbować się uspokoić, by zwalczyć tremę.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...