Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Drukowanie komórkami siatkówki

Rekomendowane odpowiedzi

Brytyjscy naukowcy wykorzystali piezoelektryczną drukarkę atramentową do drukowania "tuszem" z dojrzałymi komórkami nerwowymi siatkówki. Po dopracowaniu metodę będzie można zastosować w produkcji sztucznej tkanki do przeszczepu oraz podczas badań nad leczeniem ślepoty.

Na razie zespół, którego artykuł ukazał się właśnie w Biofabrication, udowodnił, że można drukować 2 typami komórek siatkówki dorosłych szczurów: komórkami zwojowymi i glejowymi. Wykazano także, że użyte komórki pozostają zdrowe oraz zachowują zdolność do przeżycia i wzrostu w hodowli.

Utrata komórek nerwowych siatkówki jest cechą wielu chorób oczu związanych ze ślepotą. Siatkówka to znakomicie zorganizowana struktura, gdzie precyzyjne ustawienie komórek w stosunku do siebie jest krytyczne dla efektywnego działania wzrokowego - podkreślają prof. Keith Martin i dr Barbara Lorbe z Uniwersytetu w Cambridge.

Podczas eksperymentów posłużono się drukarką, która po przyłożeniu impulsu elektrycznego wyrzucała komórki przez dyszę o średnicy nieprzekraczającej milimetra. Akademicy nagrywali przebieg zdarzeń szybką kamerą o dużej rozdzielczości. Dzięki temu mogli optymalizować procedurę.

By ciecz zachowywała się prawidłowo na głowicy drukującej, jej właściwości, w tym lepkość i napięcie powierzchniowe, muszą się mieścić w wąskim zakresie wartości. Dodanie do płynu komórek wiele zmienia - wyjaśnia dr Wen-Kai Hsiao.

Po wydrukowaniu naukowcy prowadzili testy. Sprawdzali, ile komórek zwojowych/glejowych przeżyło proces i jak to wpłynęło na ich zdolność przeżycia oraz wzrostu.

Planujemy rozszerzyć badania na inne typy komórek i sprawdzić, czy da się drukować fotoreceptorami. Prof. Martin dodaje, że zespołowi zależy na takim rozwinięciu technologii, by dało się zastosować w przypadku wielodyszowych głowic komercyjnych.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...