Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rzadki meteoryt nierozpoznany przez 140 lat

Rekomendowane odpowiedzi

W ręce ekspertów trafił rzadko spotykany meteoryt, który nierozpoznany przeleżał 140 lat w Holandii. Obiekt, którego wiek oceniono na 4,6 miliarda lat, a zatem uformował się wkrótce po powstaniu Układu Słonecznego, spadł 27 października 1873 roku w pobliżu wsi Diepenveen. Dwóch świadków tego wydarzenia wydobyło kamień i przekazało go dyrektorowi miejscowej szkoły. Meteoryt leżał w szkolnej gablocie do 2009 roku, kiedy to podarowano go osobie zbierającej meteoryty. W ubiegłym roku skałę zauważył i rozpoznał astronom-amator Henk Nieuwenhuis. Przed kilkoma dniami meteoryt oficjalnie przekazano Naturalis Biodiversity Center w Leiden.

Diepenveen, bo tak nazwano prezent, to zaledwie piąty meteoryt znaleziony na terenie Holandii. Okazał się jednak wyjątkowy. To niezwykle rzadki bogaty w węgiel chondryt węglisty z grupy CM. Do grupy tej należy mniej niż 1% wszystkich znanych meteorytów. Chondryty węgliste CM zawierają do 2% węgla, często w postaci mikroskopijnych diamentów. Można w nich znaleźć też aminokwasy, przez co niektórzy sądzą, że to właśnie takie meteoryty zapoczątkowały życie na Ziemi.

Pierwsze badania Diepenveena przeprowadzono w Wolnym Uniwersytecie w Amsterdamie. Teraz jego fragmenty są badane również w USA i Szwajcarii.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...