Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Superwulkan większy niż sądzono

Recommended Posts

Superwulkan Yellowstone (in. Kaldera Yellowstone) jest o wiele większy niż dotąd sądzono. Amerykańscy naukowcy ustalili, że komora wulkaniczna jest 2,5-krotnie większa, niż sugerowały wcześniejsze oszacowania. Rozciąga się na ponad 90 km i zawiera 200-600 km3 magmy.

Pracujemy tam od dawna i zawsze sądziliśmy, że [wulkan] powinien być większy, ale to odkrycie [i tak] jest zdumiewające - podkreśla prof. Bob Smith z Uniwersytetu Utah.

By zmapować komorę, zespół wykorzystał sieć sejsmografów ustawionych na terenie Parku. Zapisywaliśmy trzęsienia ziemi w i wokół Yellowstone oraz dokonywaliśmy pomiaru fal sejsmicznych przemieszczających się przez grunt - tłumaczy dr Jamie Farrell z Uniwersytetu Utah, dodając, że fale podróżują wolniej przez gorący i częściowo stopiony materiał, a w ten sposób można ustalić, co jest pod spodem.

Amerykanie stwierdzili, że komora wulkaniczna rozciąga się na głębokość 2-15 km, a jej długość i szerokość wynoszą, odpowiednio, 90 i 30 km. Co istotne, sięga ona dalej na północny wschód Parku, niż wskazywały wcześniejsze badania. Wg naszej wiedzy, dotąd nie zmapowano niczego tych rozmiarów - mówi dr Farrell.

Tak, to o wiele większy system, ale nie sądzę, by to zwiększało tutejsze zagrożenie - uważa prof. Smith.

Akademicy nie wiedzą, kiedy dojdzie do kolejnej erupcji. Niektórzy twierdzą, że wybuch już się opóźnia (Kaldera Yellowstone ma wybuchać co ~700 tys. lat), ale prof. Smith podkreśla, że trzeba więcej danych, bo jak dotąd odnotowano tylko 3 większe erupcje: 2,1 mln, 1,3 oraz 640 tys. lat temu.

Wyniki zaprezentowano na Jesiennym Mityngu Amerykańskiej Unii Geofizycznej w San Francisco.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...