Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Niektóre naczelne mają wilczy apetyt na owoce

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii sporządzili najbardziej kompletne jak do tej pory zestawienie zwyczajów żywieniowych naczelnych. Wykazali m.in., że niektóre małpy realizują zasadę pięciu porcji surowizny w ciągu godziny, a w ciągu dnia pochłaniają do 50 porcji (gatunków) owoców.

Badanie opublikowane w piśmie Oikos koncentrowało się na ilości i różnorodności owoców, spożywanych przez naczelne z neotropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej. Brytyjczycy skompilowali dane z 290 studiów dot. diety naczelnych. Przeprowadzono je w ciągu 42 lat na terenie 17 państw.

Zespół zademonstrował powiązania między wagą a ilością konsumowanych owoców. Małe małpy, takie jak marmozety i tamaryny, wolą owady. Później ilość owoców w diecie stopniowo wzrasta z wielkością ciała, osiągając szczyt u naczelnych o średnich gabarytach, takich jak saki, by znowu spaść u większych naczelnych, np. wyjców, które zastępują część owoców liśćmi.

Odkryliśmy, że gatunki [naczelnych] bardzo się różnią pod względem ilości i różnorodności zjadanych owoców, a także ogólnego udziału owoców w diecie. Stwierdziliśmy, że menu średnich naczelnych z największym prawdopodobieństwem jest przez nie zdominowane. Drobniejsze naczelne z większymi wymogami metabolicznymi zjadają więcej insektów, ponieważ stanowią one wartościowe źródło składników odżywczych i kalorii. Większe małpy spożywają o wiele więcej liści, bo ich przewody pokarmowe mogą tolerować duże ilości celulozy i toksyn - [warto dodać, że] dla mniejszych naczelnych są one niesmaczne lub nie ulegają strawieniu- wyjaśnia dr Joseph Hawes.

Jedną z najbardziej zaskakujących rzeczy był dla nas fakt, że naczelne z rozbudowanymi geograficznie zasięgami występowania niekoniecznie zjadają, jak można by się spodziewać, większą różnorodność owoców. [...] Kolejna niespodzianka to spostrzeżenie, że naczelne z wyższą zawartością owoców w diecie historycznie znajdowały się w najsłabiej badanej grupie, co oznacza, że nadal musimy się wiele nauczyć o ich roli konsumentów i roznosicieli nasion.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...