Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mechaniczny żółw do badania wraków

Rekomendowane odpowiedzi

Akademicy z Uniwersytetu Technicznego w Tallinie zaprojektowali robota-żółwia U-CAT, który pomoże archeologom w badaniu wraków.

U-CAT porusza się podobnie do żółwi morskich. Niezależnie napędzane cztery płetwy sprawiają, że maszyna jest bardzo sterowna. Jak zapewniają naukowcy, może pływać do przodu i do tyłu, w górę i w dół oraz z miejsca skręcać w dowolnym kierunku. Jak można się domyślić, manewrowość jest bardzo istotna podczas badania zamkniętych przestrzeni. Mechanicznego żółwia wyposażono w kamerę

Płetwy mogą napędzać U-CAT-a we wszystkich kierunkach bez wzburzania wody czy wzniecania mułu z dna [jak ma to miejsce w konwencjonalnych maszynach ze śrubą], dzięki czemu nie dochodzi do spadku widoczności we wraku - tłumaczy Taavi Salumäe z Centrum Biorobotyki.

Podwodne roboty eksploatowane przez przemysły naftowy i gazowy oraz wojsko nie nadają się do badania wraków - są zbyt duże i za drogie. Na razie tego typu zadania porucza się więc nurkom, ale to z kolei czasochłonne, drogie i niejednokrotnie niebezpieczne przedsięwzięcie.

U-CAT stanowi część finansowanego przez Unię Europejską projektu ARROWS, w ramach którego rozwijane są technologie wspomagające dla archeologów podwodnych. Zostaną one przetestowane w Morzach Śródziemnym i Bałtyckim, dwóch historycznie istotnych i bardzo odmiennych środowiskowo regionach Europy.

 

 



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...