Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dane molekularne doprowadziły do zidentyfikowania nowego gatunku kota

Rekomendowane odpowiedzi

W Brazylii odkryto nowy gatunek kota. Analizując sekwencje DNA, naukowcy stwierdzili, że 2 populacje kota tygrysiego (Leopardus tigrinus) - północno-wschodnia i południowa - się nie krzyżują i są ewolucyjnie wyjątkowe. Zamiast jednego gatunku, wyodrębniono więc dwa.

Zespół doktora Eduarda Eizirika z Pontifícia Universidade Católica do Rio Grande do Sul pobrał próbki DNA od kotów pampasowych (Leopardus colocolo) z północy kraju, kotów argentyńskich (Leopardus geoffroyi) z południa oraz dwóch populacji kota tygrysiego (północno-wschodniej i południowej).

By prześledzić historię ewolucyjną tych gatunków, wykorzystaliśmy kilka różnych typów markerów molekularnych. Ewoluują one w odmiennym tempie, co jest pomocne w takim sensie, że zapewnia informacje o różnych ramach czasowych - wyjaśnia Eizirik.

Autorzy artykułu z pisma Current Biology porównywali sekwencje markerowe DNA mitochondrialnego (mtDNA) oraz chromosomalnego. W ten sposób mogli prześledzić krzyżowanie (hybrydyzację) kocich gatunków i populacji.

Okazało się, że południowe koty tygrysie krzyżują się z kotami argentyńskimi w strefie kontaktu. Zdobyto również mocne dowody na starożytną hybrydyzację oraz introgresję północno-wschodnich L. tigrinus i kotów pampasowych.

Zauważywszy, że badane populacje kotów tygrysich się nie krzyżują (nie ma przepływu genów między nimi), naukowcy wyodrębnili 2 gatunki. Rzadszy północno-wschodni zachował oryginalną nazwę L. tigrinus, ponieważ występuje bliżej typowego stanowiska. Bardziej liczebnemu południowemu gatunkowi nadano łacińską nazwę L. guttulus. Nasze studium unaocznia potrzebę pilnego skupienia się na kotach z północno-wschodniej Brazylii - nie wiemy bowiem praktycznie nic o większości aspektów ich biologii. Koty z południa kraju są poznane o wiele lepiej. Akademicy sugerują, że te dwie grupy są dostosowane do różnych środowisk. L. tigrinus zamieszkują głównie sawanny, a także suche skruby i lasy, a L. guttulus woli gęstszy i wilgotniejszy las atlantycki.

Tak unikatowe habitaty nowo rozpoznanych gatunków [...] mogły odegrać [jakąś] rolę w początkach specjacji - podkreśla Tatiane Trigo z Universidade Federal do Rio Grande do Sul.

Niestety, wszystkie 4 gatunki są zagrożone wyginięciem. By zaprojektować adekwatne strategie ochrony, musimy więc zdobyć jak najwięcej informacji dot. ich genetyki, ekologii i ewolucji - podsumowuje Eizirik.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...