Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Choć są dość blisko spokrewnione, różnią się metodą odtwarzania mięśnia

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Karolinska Institutet, Technicznego Uniwersytetu Drezdeńskiego oraz Instytutu Biologii Molekularnej Komórki i Genetyki Maxa Plancka odkryli, że za regeneracją mięśni szkieletowych utraconych części ciała u 2 przedstawicieli podrzędu Salamandroidea stoją różne mechanizmy komórkowe.

By ustalić, jaki rodzaj komórek daje początek nowej tkance mięśniowej, Szwedzi i Niemcy oznakowali różne ich typy u atlantotrytona zielonkawego (Notophthalmus viridescens) i salamandry meksykańskiej (Ambystoma mexicanum). Płazy straciły przednią kończynę.

Wykazaliśmy, że u jednego z gatunków [atlantotrytona] tkanka mięśniowa jest regenerowana z wyspecjalizowanych miocytów, które deróżnicują się i zapominają, jakim rodzajem komórek były. To interesujący mechanizm, który destabilizuje specjalizację komórek i prowadzi do powstania nowych komórek macierzystych; u drugiego gatunku [salamandry meksykańskiej] nowe mięśnie powstają z istniejących komórek macierzystych [satelitowych komórek PAX7+; białko Pax7 to czynnik transkrypcyjny] - wyjaśnia dr András Simon.

To ważne, by badać procesy, które prowadzą do zapominania tożsamości komórkowej i jej modulacji. Istotne także, by sprawdzić, dlaczego zdolności regeneracyjne [deróżnicujących gatunków Salamandroidea] są niezależne od wieku i tego, ile razy ta sama tkanka/część ciała była odtwarzana. Wiedza ta przyda się w studiach dotyczących dystrofii mięśniowej u ludzi.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...