Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

CERN bije własny rekord

Rekomendowane odpowiedzi

W ramach projektu Short Model Coil (SMC) inżynierowie z CERN-u pracują  nad niewielkimi, 30-centymetrowymi magnesami generującymi bardzo silne pole. Takie urządzenia są konieczne do udoskonalenia Wielkiego Zderzacza Hadronów czy budowy akceleratorów kolejnej generacji.

Obecnie w LHC wykorzystywane są magnesy niobowo-tytanowe, jednak mają one poważne ograniczenia. Obecnie dzięki istniejącej technologii niobowo-tytanowej uzyskujemy natężenie pola rzędu 8 tesli i jest to blisko maksimum - mówi Juan Carlos Peres, który odpowiada za projekt SMC. Takie natężenie to zbyt mało, by bardziej precyzyjnie kierować wiązką w akceleratorze oraz by pracować z wyższymi energiami. Nowy materiał pozwala na uzyskanie pola o co najmniej 50% silniejszego - dodaje Perez.

Tym "nowym" materiałem jest stop niobu i cyny. Mimo, że został od odkryty przed związkiem niobu i tytanu, to rzadko jest wykorzystywany w akceleratorach, gdyż praca z nim jest bardzo trudna. Stop niobu i cyny musi być poddany działaniu wysokiej temperatury - około 6500 stopni Celsjusza - by powstała w nim faza nadprzewodząca, a po takim potraktowaniu staje się niezwykle kruchy. Celem projektu SMC jest opracowanie technologii pozwalającej na udoskonalenie tego materiału. Wraz z kolegami z USA bardzo dużo w to zainwestowaliśmy - dodaje Perez.

Na potrzeby udoskonalonego LHC naukowcy chcą stworzyć niobowo-cynowe magnesy generujące pole o natężeniu 12 tesli. W ciągu najbliższych 10 lat mamy zamiar zbudować nowe magnesy czteropolowe o wyższej mocy, co pozwoli na lepsze skupienie wiązek w LHC. Zwiększy to liczbę zderzeń i pozwoli na zebranie większej ilości danych. W dłuższej perspektywie 20 lat stop niobu i cyny będzie kluczową technologią. Powinien pozwolić inżynierom nawet na 10-krotne zwiększenie energii akceleratorów kołowych w porównaniu z energią LHC - dodaje.

Obecny rekord natężenia pola magnetycznego w magnesach niobowo-cynowych należy do uczonych z Lawrence Berkeley National Laboratory, którzy uzyskali 16,1 tesli. Ekspertom z CERN-u udało się właśnie uzyskać 13,5 tesli.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...