Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Perski jedwab Wikingów

Rekomendowane odpowiedzi

Profesor Marianne Vedeler z Uniwersytetu w Oslo twierdzi, że Wikingowie utrzymywali ze Wschodem bardziej złożone relacje handlowe niż się nam wydaje. Vedeler przez cztery lata prowadziła szczegółowe badania fragmentów jedwabiu i doszła do wniosku, że znaczna jego część została zakupiona w Persji, a nie zrabowana w kościołach z Wysp Brytyjskich.

Na początku XX wieku w kurhanie na terenie farmy Oseberg odkopano świetnie zachowany statek Wikingów. Na pokładzie jednostki, która pochodzi prawdopodobnie sprzed 800 roku, znaleziono ponad 100 niewielkich fragmentów jedwabiu. W czasach, gdy statek z Osebergu został odkryty uznano, że jedwab ten pochodzi ze złupionych kościołów i klasztorów na terenie Anglii i Irlandii. Od czasu znalezienia wspomnianego statku jedwab Wikingów odkryto w wielu miejscach na terenie krajów nordyckich, a najbogatsze tego typu znalezisko występuje w Birka, w pobliżu Sztokholmu. Mimo, że w Birka znajdujemy najwięcej miejsc pochówku zawierających jedwab, to statek z Osenberg jest wyjątkowy. W żadnym innym pojedynczym miejscu pochówku nie odkryto tak wielu i tak różnych fragmentów jedwabiu, mówi Vedeler. Jedwab z Osenbergu pochodzi z 15 różnych tkanin. Te najprawdopodobniej pochodzą z importu, podczas gdy znalezione też tkaniny wykonane metodą tabliczkową zostały wyprodukowane na miejscu z importowanych materiałów.

Profesor Vedeler zebrała dostępne informacje na temat jedwabiu i szlaków handlowych w krajach nordyckich, przestudiowała też manuskrypty dotyczące produkcji jedwabiu i szlaków handlowych w Bizancjum, Persji i na terenie dzisiejszych Rosji, Ukrainy i Białorusi. Jeśli spojrzymy na kompletny obraz, to wydaje się bardziej logiczne, że większość jedwabiu została zakupiona na wschodzie, a nie ukradziona na Wyspach Brytyjskich - mówi uczona. Jej zdaniem głównymi źródłami jedwabiu, który trafił w ręce Wikingów, było Biznacjum oraz Persja. Sądzę, że większość jedwabiu była transportowana Dnieprem i Wołgą - dodaje Vedeler.

Dniepr prowadził kupców do Konstantynopola, podczas gdy Wołgą można dostać się na Morze Kaspijskie i do Persji. Pani profesor uważa,że to właśnie z tego drugiego kraju pochodzi większa część tkanin. Olbrzymia część jedwabiu z Oseberg ma zdobienia charekterystyczne dla państwa Persów. Materiały wykonano skomplikowaną techniką samitum, która była szczególnie rozwinięta w Persji Sasanidów. Za jej pomocą tworzono bogato zdobione tkaniny, których cena niejednokrotnie była wyrażana ich wagą w złocie. Profesor Vedeler połączyła wiele z motywów znalezionych na jedwabiu z Osebergu z motywami religijnymi Azji Centralnej. Widać na nich na przykład ptaka Shah Rukha, znanego z mitologii perskiej. W jednej z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy czytamy, że Rukh pomógł Sindbadowi w ucieczce z wyspy. Ptak ten symbolizuje błogosławieństwo, jest posłańcem, który obwieszcza księciu, iż zostanie władcą. To zadziwiający paradoks, że jedwab z tak ważnym religijnym i mitologicznym symbolem był wysoce ceniony i używany w miejscach pochówku przez Wikingów oraz w europejskich kościołach - uważa uczona.

Wśród fragmentów jedwabiu znalezionych na statku są też i takie, które pochodza prawdopodobnie z grabieży. Na jednym z nich widzimy krzyż. To było na długo przed wprowadzeniem chrześcijaństwa. Ten kawałek jedwabiu mógł zostać utkany na miejscu, ale jest bardzo prawdopodobne, że został zabrany z irlandzkiego kościoła. Profesor Vedler chce też zbadać pochodzenie pewnego zagadkowego kawałka jedwabiu. W miejscowości Gokstad znaleziono bowiem cienkie paski złota owinięte wokół jedwabnych nici. Uczona przypuszcza, że materiał pochodzi z Chin i wybiera się do Państwa Środka, by to zbadać.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...