Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Smardze rozsadzają, dokarmiają i zbierają plon

Rekomendowane odpowiedzi

Po raz pierwszy w historii naukowcy odkryli, że grzyby - smardze grubonogie (Morchella crassipes) - są rolnikami hodującymi bakterie.

Specjaliści od jakiegoś czasu wiedzą, że filamenty (wypustki) grzybów pozwalają bakteriom na szybkie przemieszczanie się. Okazuje się jednak, że wszystko ma swoją cenę.

By śledzić przepływ składników odżywczych, w jednym ze scenariuszy zespół Pilar Junier z Uniwersytetu w Neuchâtel oznakował węglem-13 smardze, a w drugim Gram-ujemne bakterie Pseudomonas putida.

Po 5 dniach bakterie przejęły składniki odżywcze od grzybów, jednak między 5. a 9. dniem eksperymentu liczba bakterii zaczęła spadać, a składniki odżywcze odpływały od P. putida do M. crassipes. W tym samym czasie w grzybach powstawały skleroty - ich zadaniem jest magazynowanie substancji zapasowych.

Szwajcarka sądzi, że smardze najpierw hodują (dokarmiają) bakterie, a potem zbierają plon. Grzyby mogą zjadać P. putida, ale nie wiadomo dokładnie jak. Sądzimy, że w grę wchodzą enzymy trawienne.

Autorzy artykułu z pisma Proceedings of the Royal Society B podkreślają, że interakcje między głównymi aktorami glebowego mikrobiomu - grzybami i bakteriami - są słabo poznane.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...