Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dywersyjne chrząkanie

Rekomendowane odpowiedzi

Samce ryb tau (Opsanus tau) nie grzeszą urodą, by zwabić partnerki muszą więc polegać na innych środkach. W sezonie godowym, który trwa od wiosny do początku jesieni, wykorzystują specjalne donośne zawołania, które trwają od 250 do 650 milisekund. Okazuje się jednak, że konkurencja nie śpi i zakłóca przekaz konkurenta krótkim (~100 ms) chrząkaniem.

By dowiedzieć się, czemu samce sobie przeszkadzają (chrząkania występowały wyłącznie podczas donośnych ryków innych), Allen Mensinger z Uniwersytetu Minnesoty założył sztuczną sadzawkę z hydrofonami i umieścił tam małą grupę samców O. tau. Na dnie z cegieł i kawałków betonu zbudowano proste kryjówki. Po kilku dniach samce wprowadziły się do nich i choć samic nie było w pobliżu, zaczęły zachwalać swoje wdzięki.

Każdy z nagrywanych panów dysponował własną częstotliwością podstawową, lecz wśród tysięcy analizowanych przez Amerykanina dźwięków, większość stanowiły krótkie chrząknięcia, które zaburzały zawołania innych ryb. Zmniejszały one ich częstotliwość (były wymierzone szczególnie w drugą, tonalną, część sygnału, uznawaną za podstawowy atraktant akustyczny dla samic).

Przeszkadzający konkurenci starali się, by nikt nie wykrył ich dywersji (ich chrząknięcia były krótkie i bardzo precyzyjne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...