Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Niższy poziom cukru lepszy dla mózgu

Rekomendowane odpowiedzi

Nawet wśród osób, które nie mają cukrzycy, wyższy poziom cukru zwiększa prawdopodobieństwo problemów pamięciowych.

W studium uwzględniono 141 ludzi w średnim wieku 63 lat, którzy nie mieli cukrzycy ani stanu przedcukrzycowego. Z badania wykluczono osoby z nadwagą, pijące ponad 3,5 porcji alkoholu dziennie oraz wykazujące zaburzenia pamięci i myślenia.

Naukowcy badali zarówno zdolności pamięciowe ochotników, jak i poziom cukru w ich krwi. Dodatkowo wszyscy przeszli badanie obrazowe mózgu (w ten sposób dokonywano pomiaru ważnej struktury pamięciowej - hipokampa).

Okazało się, że osoby z niższym stężeniem glukozy we krwi lepiej wypadały w teście pamięciowym. Podczas eksperymentu przypominanie sobie mniejszej liczby słów z 15-elementowej listy usłyszanej 30 min wcześniej wiązało się z wyższą glikemią. W przypadku hemoglobiny glikowanej (HbA1c), która jest długoterminowym markerem kontroli glukozy, wzrostowi stężenia o ok. 7 mmol/mol towarzyszyło przypominanie 2 słów mniej. U pacjentów z wyższym cukrem stwierdzano też mniejszą objętość hipokampa.

Wyniki sugerują, że nawet u osób z wynikami mieszczącymi się w granicach normy, obniżenie poziomu glukozy może być obiecującą strategią zapobiegania problemom pamięciowym i poznawczym w przebiegu starzenia. Powinno się przetestować wpływ zmniejszenia podaży kalorii i nasilenia aktywności fizycznej - podkreśla dr Agnes Flöel z Charité w Berlinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...