Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Zmienia się krajobraz ataków w internecie

Recommended Posts

Raport Akamai za II kwartał bieżącego roku pokazuje znaczące zmiany w rozkładzie geograficznym przeprowadzanych ataków internetowych oraz w wykorzystywanych portach. Akamai to jedna z największych na świecie firm zajmujących się przechowywaniem danych i zarządzaniem ruchem. Jedna z nielicznych, która ma swoją infrastrukturę na całym świecie. Akamai zarządza 20% ruchu internetowego, ma 95 000 serwerów, które znajdują się w 71 krajach i są włączone do 950 sieci.

Z najnowszego "State of the Internet" dowiadujemy się, że gwałtownie wzrosła liczba ataków przeprowadzanych z terenu Indonezji. Zmiana jest tak duża, że Chiny utraciły zajmowaną od dawna pierwszą pozycję na liście krajów, w których rozpoczynane są ataki. Obecnie w Indonezji rozpoczyna się aż 38% ataków. Jeszcze w I kwartale było to 21%. Odsetek ataków rozpoczynanych w Chinach spadł nieznacznie z 34% w I kwartale do 33% w drugim kwartale. Na trzecim miejscu znajdują się USA, gdzie odsetek ataków ciągle spada i wynosi obecnie 6,9% (kwartał wcześniej - 8,3%). Oczywiście należy tutaj zanaczyć, że Akamai jest w stanie zidentyfikować IP sieci, z której pochodzi atak, zatem ataki przeprowadzane z Indonezji nie oznaczają, że sprawcami są Indonezyjczycy.

Na kolejnych miejscach niechlubnej listy znajdziemy Tajwan (2,5%), Turcję (2,4%), Indie (2,0%), Rosję (1,7%), Brazylię (1,4%), Rumunię (1,0%) oraz Koreę Południową (0,9%). W sumie 10 krajów, z których przeprowadzana jest największa liczba ataków odpowiada za 89% ataków. W pierwszym kwartale odsetek ten wynosił 82%. Widoczny jest znaczący skok udziałów Azji. Już 79% ataków przeprowadzanych jest z sieci położonych na tym kontynencie. We wcześniejszym kwartale było to 56%.

Widoczna jest też zmiana w portach TCP wykorzystywanych podczas ataków. Jeszcze w pierwszym kwartale aż 23% ruchu generowanego podczas ataków pochodziło z portów opisanych przez Akamai jako Microsoft-DS, czyli z TPC i UDP 445. Obecnie odsetek ruchu na tych portach spadł do 15%.  Znacząco wzrósł za to ruch na portach wykorzystywanych przez protokoły HTTP (port 80) i HTTPS (port 443). W tym pierwszym przypadku udział w ruchu wynosi już 24% (wzrost z 14%), a w drugim - 17% (wzrost z 11%). Na kolejnych miejscach znajdziemy port 1433 (MS SQL Server) z udziałem 9,5%, port 3389 (MS Terminal Services) 4,7%, port 23 (Telnet) 3,9%, port 3306 (MySQL) 2,8%, port 22 (SSH) 1,9%, port 6666 (IRCU) 1,7% oraz 8080 (HTTP Alternate) 1,4%.

W raporcie zwrócono też szczególną uwagę na znaczący wzrost liczby szeroko zakrojonych ataków DDoS. Większość z nch rozpoczyna się w obu Amerykach, a 75% ofiar tego typu ataków to witryny przedsiębiorstw oraz sklepów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...